Kina smider populære it-sikkerhedsfirmaer på porten

Efter at Microsofts Windows 8 er blevet sparket ud af kinesiske myndigheds-servere, er turen nu kommet til to sikkerhedsfirmaer, som er store i den vestlige verden.

Artikel top billede

Det er ikke altid nemt at være udenlandsk it-leverandør til den kinesiske regering.

It-sikkerhedsselskaberne Symantec og Kaspersky har således for nylig oplevet, at de to virksomheder er blevet smidt af listen over godkendte it-sikkerhedsleverandører til den kinesiske stat.

Det skriver The Register, som kan berette, at det henholdsvis amerikanske og russiske firma ikke længere er passende til den kinesiske regering, selv om begge selskaber har flere statslige kontrakter i deres porteføljer.

Symantec er således blandt andet fundet god nok til den danske stat.

Fremover kan myndighederne i Kina så vælge mellem fem kinesiske leverandører, der tæller: Qihoo 360 Technology, Venustech, CAJinchen, Beijing Jiangmin og Rising.

Farvel til det sikreste system

Hverken Symantec eller Kaspersky har ønsket at kommentere sletningen fra den officielle liste over godkendte sikkerhedsselskaber i Kina.

Kasperskys amerikanske talsmand udtaler, at selskabet lige vil få overblik over situationen og tale med myndighederne i Kina, inden det er klar til at udtale sig omkring tabet af lukrative millionaftaler i Østens absolutte stormagt.

Samtidig med fyresedlen til Symantec og Kaspersky har Kina også for nylig droppet Windows 8 fra Microsoft.

Windows XP lever dog videre i Riget i Midten på trods af, at Microsoft for flere måneder siden har trukket supporten tilbage til det bedagede styresystem, som forventes overløbet med sikkerhedsangreb.

USA frygter også kinesisk it

Frygten for udenlandsk spionage er samtidig langtfra et kinesisk fænomen.

For mens Kina altså lukker flere skotter for udenlandske it-leverandører, er serverhandlen mellem amerikanske IBM og kinesiske Lenovo blevet bremset af amerikanske sikkerhedsmyndigheder.

Opbremsningen skyldes, at USA frygter for, at Kina skulle stikke spion-snablen ned i fortrolige oplysninger hos blandt andet det amerikanske forsvarsministerium i Pentagon-bygningen, der benytter IBM-servere.

Læs også:
Kina opruster til cyberkrig: Bliver værre end atombomben

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S