Kina smider populære it-sikkerhedsfirmaer på porten

Efter at Microsofts Windows 8 er blevet sparket ud af kinesiske myndigheds-servere, er turen nu kommet til to sikkerhedsfirmaer, som er store i den vestlige verden.

Artikel top billede

Det er ikke altid nemt at være udenlandsk it-leverandør til den kinesiske regering.

It-sikkerhedsselskaberne Symantec og Kaspersky har således for nylig oplevet, at de to virksomheder er blevet smidt af listen over godkendte it-sikkerhedsleverandører til den kinesiske stat.

Det skriver The Register, som kan berette, at det henholdsvis amerikanske og russiske firma ikke længere er passende til den kinesiske regering, selv om begge selskaber har flere statslige kontrakter i deres porteføljer.

Symantec er således blandt andet fundet god nok til den danske stat.

Fremover kan myndighederne i Kina så vælge mellem fem kinesiske leverandører, der tæller: Qihoo 360 Technology, Venustech, CAJinchen, Beijing Jiangmin og Rising.

Farvel til det sikreste system

Hverken Symantec eller Kaspersky har ønsket at kommentere sletningen fra den officielle liste over godkendte sikkerhedsselskaber i Kina.

Kasperskys amerikanske talsmand udtaler, at selskabet lige vil få overblik over situationen og tale med myndighederne i Kina, inden det er klar til at udtale sig omkring tabet af lukrative millionaftaler i Østens absolutte stormagt.

Samtidig med fyresedlen til Symantec og Kaspersky har Kina også for nylig droppet Windows 8 fra Microsoft.

Windows XP lever dog videre i Riget i Midten på trods af, at Microsoft for flere måneder siden har trukket supporten tilbage til det bedagede styresystem, som forventes overløbet med sikkerhedsangreb.

USA frygter også kinesisk it

Frygten for udenlandsk spionage er samtidig langtfra et kinesisk fænomen.

For mens Kina altså lukker flere skotter for udenlandske it-leverandører, er serverhandlen mellem amerikanske IBM og kinesiske Lenovo blevet bremset af amerikanske sikkerhedsmyndigheder.

Opbremsningen skyldes, at USA frygter for, at Kina skulle stikke spion-snablen ned i fortrolige oplysninger hos blandt andet det amerikanske forsvarsministerium i Pentagon-bygningen, der benytter IBM-servere.

Læs også:
Kina opruster til cyberkrig: Bliver værre end atombomben

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S