Kina: Stop af XP-support betyder mere kriminalitet

Kina frygter en udbredelse af it-kriminalitet, når Microsoft lukker for supporten til Windows XP lige om lidt.

Artikel top billede

Når Microsoft slukker for supporten til det bedagede operativsystem Windows XP den 8. april til næste år, kan det betyde et boom i salget af Windows 8-piratkopier i Kina.

Den logik slutter vicedirektør Xan Xianhong fra Kinas National Copyright Administration.

Han vurderer, at salgsprisen for det mere sikre alternativ Windows 8 er for høj til det kinesiske marked, hvilket vil åbne en hoveddør til det sorte marked i Kina.

Det skriver Computerworlds amerikanske søstermagasin Networkworld, som har haft en rapport fra kinesiske Techweb igennem Google Translate.

Rammer på flere fronter

Samtidig peger Xan Xianhong på, at support-stoppet til Windows XP vil betyde en stor fremtidig sikkerhedsrisiko for de kinesiske computerbrugere.

Det skyldes, at Windows XP er det mest udbredte styresystem i det folkerige land.

I kinesiske Techweb er han citeret for at sige, at XP-stoppet også vil gå ud over landets kamp for at bekæmpe pirat-software, og derfor opfordrer han Microsoft og andre software-selskaber til at være med til at bekæmpe pirateriet med fair handelsvilkår.

Kæmpe sort it-marked

At software-pirateri er et problem i Kina, kan på ingen måder komme bag på Microsoft.

Selskabet har selv tidligere ifølge Networkworld været på uanmeldt shoppingtur i kinesiske elektronikforretninger, hvor der blev indkøbt 169 pc'er.

På alle maskinerne var der installeret pirat-Windows-versioner, og 91 procent af computerne havde tilmed malware og andre sikkerhedssårbarheder ombord.

Det kinesiske marked for illegal software bliver vurderet til at ligge på knap 50 milliarder kroner, mens det lovlige software-marked ligger på 15 milliarder kroner.

Læs også:
Sådan vil Microsoft stoppe piratkopiering af Windows 8

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S