Ny "Snowden" på vej - afslører amerikanske terrorist-hemmeligheder

En ny whistleblower-sag har set dagens lys i USA, hvor der denne gang bliver afsløret hemmelige dokumenter om landets terrorliste.

Artikel top billede

En ny whistleblower er på spil i USA's allerhemmeligste arkiver.

Det skulle være ganske vist, efter at den berømte og berygtede Edward Snowden stak af fra sin arbejdsgiver NSA og i stedet fik asyl i Rusland.

Det fortæller amerikanske embedsmænd til nyhedsmediet CNN, efter at det er kommet frem, at der er blevet lækket oplysninger om det voksende antal kendte og mistænkte terrorister under præsident Barack Obamas regeringsperiode.

Hemmelighedsstemplede dokumenter

Lækagen om de flere hundrede tusinde personer i terrorist-databasen og blandt andet oplysninger vedrørende regeringens biometriske indsats er blevet offentliggjort på journalist Glenn Greenwalds hjemmeside.

Denne hjemmeside huser også flere af Edward Snowdens afsløringer, som for alvor fik verdens opmærksomhed i juni 2013, efter at han allerede i maj 2013 var stukket af fra retsforfølgelse i USA.

De hemmeligt-stemplede dokumenter om terroristdatabasen er ifølge CNN datostemplet i august 2013. På det tidspunkt havde Edward Snowden altså forladt USA, og han har derfor næppe været direkte indblandet i præcis denne sag.

Ud over 'secret'-stemplingen er dokumenterne også mærket med 'NOFORN', hvilket betyder, at de ikke må deles med udenlandske regeringer.

Det er en lavere klassificering end de 1,7 millioner dokumenter, som Edward Snowden lækkede. 

Inspireret af Snowden

Endnu er det uvist, om der er flere lækager på vej fra 'den nye whistleblower'.

Glenn Greenwald har dog siden Edward Snowden slået til lyd for, at der var andre whistleblowere på spil blandt de fortrolige dokumenter i USA.

I februar 2014 sagde Glenn Greenwald således i et interview med CNN:

"Jeg tror helt bestemt, at det er fair at sige, at der er folk, som er blevet inspireret af Edward Snowdens mod og det gode formål, som det har tjent. Jeg er ikke i tvivl om, at der vil være andre kilder i regeringen, som ser ekstreme forseelser, som er inspireret af Edward Snowden."

Ud over Edward Snowden stod soldaten Bradley Manning (nu Chelsea Manning) for en af de mest saftige whistleblower-afsløringer i nyere amerikansk historie i den såkaldte Cablegate-affære. 

Læs også: 

Spion-fiasko: Én it-mand kendte alle hemmeligheder i verden

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S