Ny "Snowden" på vej - afslører amerikanske terrorist-hemmeligheder

En ny whistleblower-sag har set dagens lys i USA, hvor der denne gang bliver afsløret hemmelige dokumenter om landets terrorliste.

Artikel top billede

En ny whistleblower er på spil i USA's allerhemmeligste arkiver.

Det skulle være ganske vist, efter at den berømte og berygtede Edward Snowden stak af fra sin arbejdsgiver NSA og i stedet fik asyl i Rusland.

Det fortæller amerikanske embedsmænd til nyhedsmediet CNN, efter at det er kommet frem, at der er blevet lækket oplysninger om det voksende antal kendte og mistænkte terrorister under præsident Barack Obamas regeringsperiode.

Hemmelighedsstemplede dokumenter

Lækagen om de flere hundrede tusinde personer i terrorist-databasen og blandt andet oplysninger vedrørende regeringens biometriske indsats er blevet offentliggjort på journalist Glenn Greenwalds hjemmeside.

Denne hjemmeside huser også flere af Edward Snowdens afsløringer, som for alvor fik verdens opmærksomhed i juni 2013, efter at han allerede i maj 2013 var stukket af fra retsforfølgelse i USA.

De hemmeligt-stemplede dokumenter om terroristdatabasen er ifølge CNN datostemplet i august 2013. På det tidspunkt havde Edward Snowden altså forladt USA, og han har derfor næppe været direkte indblandet i præcis denne sag.

Ud over 'secret'-stemplingen er dokumenterne også mærket med 'NOFORN', hvilket betyder, at de ikke må deles med udenlandske regeringer.

Det er en lavere klassificering end de 1,7 millioner dokumenter, som Edward Snowden lækkede. 

Inspireret af Snowden

Endnu er det uvist, om der er flere lækager på vej fra 'den nye whistleblower'.

Glenn Greenwald har dog siden Edward Snowden slået til lyd for, at der var andre whistleblowere på spil blandt de fortrolige dokumenter i USA.

I februar 2014 sagde Glenn Greenwald således i et interview med CNN:

"Jeg tror helt bestemt, at det er fair at sige, at der er folk, som er blevet inspireret af Edward Snowdens mod og det gode formål, som det har tjent. Jeg er ikke i tvivl om, at der vil være andre kilder i regeringen, som ser ekstreme forseelser, som er inspireret af Edward Snowden."

Ud over Edward Snowden stod soldaten Bradley Manning (nu Chelsea Manning) for en af de mest saftige whistleblower-afsløringer i nyere amerikansk historie i den såkaldte Cablegate-affære. 

Læs også: 

Spion-fiasko: Én it-mand kendte alle hemmeligheder i verden

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S