Apples fyring i Kina viste sig at være en and

Den kinesiske regering har ikke sendt Apple på porten på grund af sikkerhedsproblemer, som nyhedstrommerne ellers buldrede i sidste uge. Kinas regering forklarer miseren i en telefax.

Artikel top billede

10 Apple-produkter er ikke sendt ud i regeringskulden i Kina, som det ellers så ud til at være tilfældet i sidste uge.

Finansmediet Bloomberg kunne i sidste uge berette, at iPad-tablets og Macbook-computere var blandt de Apple-produkter, som den kinesiske regering skulle have blacklistet fra sin officielle indkøbsliste på grund af sikkerhedsbekymringer.

Det viser sig nu, at den liste, som Apple-produkterne ikke figurerede på, var en liste over energibesparende produkter. Og den liste er blot én af mange indkøbslister i den kinesiske regering.

Ifølge det kinesiske finansministerium og Apple selv har den amerikanske it-gigants produkter aldrig været på den liste, skriver Reuters.

"Selvom Apple har certificering for energibesparende produkter [...] har selskabet aldrig fremsendt det nødvendige verifikationsmateriale og -aftaler i forhold til reglerne," står der i en telefax fra Kinas finansministerium til Reuters.

Apple forsvandt kortvarigt

Bloomberg har opdateret sin oprindelige artikel med oplysninger om, at regeringsmyndighederne fortsat kan købe Apple-produkter - om end kun i små bidder via et regeringsstyret indkøbs-site.

Flere kilder blandt Kinas it-leverandører, som ønsker at være anonyme af hensyn til deres forhold til den kinesiske regering, fortæller til Reuters, at blandt andet Apple-produkterne forsvandt for en kort periode fra regeringens indkøbssite torsdag.

At produkterne forsvandt i kort tid, skyldtes prisreguleringer, som efter sigende skulle være ganske rutineprægede - og produkterne var da også tilbage igen fredag.

"De (den kinesiske regering, red.) har slet ikke sagt noget om, at det skulle have noget at gøre med national sikkerhed," fortæller en medarbejder fra en regeringsleverandør i Beijing til Reuters.

Historien om den kinesiske regerings farvel til Apple-produkterne dukkede op i sidste uge.

Den kom i kølvandet på, at først Microsofts Windows 8-operativsystem og siden Symantec og Kasperskys sikkerhedsprodukter var blevet bandlyst på regeringens indkøbslister.

Læs også: 

Huawei: Fra kinesiske spionfjender til rigtige venner

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job