Apples fyring i Kina viste sig at være en and

Den kinesiske regering har ikke sendt Apple på porten på grund af sikkerhedsproblemer, som nyhedstrommerne ellers buldrede i sidste uge. Kinas regering forklarer miseren i en telefax.

Artikel top billede

10 Apple-produkter er ikke sendt ud i regeringskulden i Kina, som det ellers så ud til at være tilfældet i sidste uge.

Finansmediet Bloomberg kunne i sidste uge berette, at iPad-tablets og Macbook-computere var blandt de Apple-produkter, som den kinesiske regering skulle have blacklistet fra sin officielle indkøbsliste på grund af sikkerhedsbekymringer.

Det viser sig nu, at den liste, som Apple-produkterne ikke figurerede på, var en liste over energibesparende produkter. Og den liste er blot én af mange indkøbslister i den kinesiske regering.

Ifølge det kinesiske finansministerium og Apple selv har den amerikanske it-gigants produkter aldrig været på den liste, skriver Reuters.

"Selvom Apple har certificering for energibesparende produkter [...] har selskabet aldrig fremsendt det nødvendige verifikationsmateriale og -aftaler i forhold til reglerne," står der i en telefax fra Kinas finansministerium til Reuters.

Apple forsvandt kortvarigt

Bloomberg har opdateret sin oprindelige artikel med oplysninger om, at regeringsmyndighederne fortsat kan købe Apple-produkter - om end kun i små bidder via et regeringsstyret indkøbs-site.

Flere kilder blandt Kinas it-leverandører, som ønsker at være anonyme af hensyn til deres forhold til den kinesiske regering, fortæller til Reuters, at blandt andet Apple-produkterne forsvandt for en kort periode fra regeringens indkøbssite torsdag.

At produkterne forsvandt i kort tid, skyldtes prisreguleringer, som efter sigende skulle være ganske rutineprægede - og produkterne var da også tilbage igen fredag.

"De (den kinesiske regering, red.) har slet ikke sagt noget om, at det skulle have noget at gøre med national sikkerhed," fortæller en medarbejder fra en regeringsleverandør i Beijing til Reuters.

Historien om den kinesiske regerings farvel til Apple-produkterne dukkede op i sidste uge.

Den kom i kølvandet på, at først Microsofts Windows 8-operativsystem og siden Symantec og Kasperskys sikkerhedsprodukter var blevet bandlyst på regeringens indkøbslister.

Læs også: 

Huawei: Fra kinesiske spionfjender til rigtige venner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS