It-handelskrig brudt ud i Kina - Apple fyret på gråt papir

Apple er det seneste amerikanske selskab, som den kinesiske regering ikke længere ønsker at handle hos. Den slags sender et signal til kinesiske virksomheder, vurderes det.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel.

It-giganten Apple har fået fjernet 10 produkter fra listen over godkendte produkter til køb i den kinesiske regering.

Mere konkret drejer det sig blandt andet om iPad, iPad Mini, MacBook Air og MacBook Pro, der er blevet bandlyst at bruge regerings-yuan på. 

Det skriver Bloomberg, som beretter, at grunden til den kinesiske fyring af et verdens største it-selskabers produkter ligger i sikkerhedsbekymringer.

Hvad med iPhone?

Apple-produkterne stod ellers på udkastet til indkøbslisten i juni, men på den endelige juli-liste var de forsvundet, fortæller kilder fra de kinesiske myndigheder til Bloomberg.

Kilderne ønsker at være anonyme, da den kinesiske indkøbsliste ikke er offentligt tilgængelig.

Listen inkluderer ikke smartphones.

Det kan muligvis frede Apples iPhone, selv om den populære telefons Frequent Locations-funktion med oversigt over ejerens færden tidligere på sommeren er blevet kaldt "en national sikkerhedstrussel' i det kinesiske stats-tv.

En it-handelskrig på sikkerhed

Supermagterne USA og Kina har længe kæmpet en diplomatisk krig på ord om, hvorvidt den ene part har spionsnablerne stukket langt nede i den andens servercentre.

USA har i flere år rynket på næsen over telegiganten Huawei fra Kinas Shenzhen-provins, mens salget af IBM's serverdivision til kinesiske Lenovo også har hævet flere politiske øjenbryn hos amerikanske sikkerhedsmyndigheder.

Kina har for nylig svaret igen med blandt andet at sende Microsofts Windows 8-styresystem ud på den anden side af muren.

Siden er er et af verdens største sikkerhedsselskaber Symantec sammen med russiske Kaspersky ogsåblevet forbudt at benytte i den kinesiske regering.

Den kinesiske regering sender signaler

Når den kinesiske regering vælger at fjerne amerikanske selskaber fra sine indkøbslister, sender det et signal til andre halvoffentlige myndigheder og virksomheder i den folkerige republik. 

Det vurderer Mark Po, analytiker hos investeringsvirksomheden UOB Kay Hian i Hong Kong, til Bloomberg.

"Den kinesiske regering vil sikre sig, at udenlandske selskaber ikke får for stor indflydelse i Kina," lyder det fra Mark Po.

Apple kan miste milliarder

Ifølge Bloomberg stammer omkring 16 procent af Apples omsætning fra Kina i sidste kvartal, hvilket i kroner og ører vil sige, at Apple omsatte for cirka 33 milliarder kroner i Kina mellem april og juni.

Her er det samtidig værd at bemærke, at salget af Apples iPads steg med 51 procent, mens Macs omsatte for 39 procent mere på verdens største handelsmarked.

Så en eventuel signalværdi fra regeringen, kan få store konsekvenser for it-giganten, hvis andre myndigheder og selskaber følger trop.  

Apple har ikke ønsket at kommentere historien, ligesom de kinesiske myndigheder, som eksempelvis landets finansministerium, endnu ikke har svaret på baggrunden for, at Apple er røget ud i kulden.

Læs også:

Huawei: Fra kinesiske spionfjender til rigtige venner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job