It-handelskrig brudt ud i Kina - Apple fyret på gråt papir

Apple er det seneste amerikanske selskab, som den kinesiske regering ikke længere ønsker at handle hos. Den slags sender et signal til kinesiske virksomheder, vurderes det.

Artikel top billede

Foto: Robert Hendel.

It-giganten Apple har fået fjernet 10 produkter fra listen over godkendte produkter til køb i den kinesiske regering.

Mere konkret drejer det sig blandt andet om iPad, iPad Mini, MacBook Air og MacBook Pro, der er blevet bandlyst at bruge regerings-yuan på. 

Det skriver Bloomberg, som beretter, at grunden til den kinesiske fyring af et verdens største it-selskabers produkter ligger i sikkerhedsbekymringer.

Hvad med iPhone?

Apple-produkterne stod ellers på udkastet til indkøbslisten i juni, men på den endelige juli-liste var de forsvundet, fortæller kilder fra de kinesiske myndigheder til Bloomberg.

Kilderne ønsker at være anonyme, da den kinesiske indkøbsliste ikke er offentligt tilgængelig.

Listen inkluderer ikke smartphones.

Det kan muligvis frede Apples iPhone, selv om den populære telefons Frequent Locations-funktion med oversigt over ejerens færden tidligere på sommeren er blevet kaldt "en national sikkerhedstrussel' i det kinesiske stats-tv.

En it-handelskrig på sikkerhed

Supermagterne USA og Kina har længe kæmpet en diplomatisk krig på ord om, hvorvidt den ene part har spionsnablerne stukket langt nede i den andens servercentre.

USA har i flere år rynket på næsen over telegiganten Huawei fra Kinas Shenzhen-provins, mens salget af IBM's serverdivision til kinesiske Lenovo også har hævet flere politiske øjenbryn hos amerikanske sikkerhedsmyndigheder.

Kina har for nylig svaret igen med blandt andet at sende Microsofts Windows 8-styresystem ud på den anden side af muren.

Siden er er et af verdens største sikkerhedsselskaber Symantec sammen med russiske Kaspersky ogsåblevet forbudt at benytte i den kinesiske regering.

Den kinesiske regering sender signaler

Når den kinesiske regering vælger at fjerne amerikanske selskaber fra sine indkøbslister, sender det et signal til andre halvoffentlige myndigheder og virksomheder i den folkerige republik. 

Det vurderer Mark Po, analytiker hos investeringsvirksomheden UOB Kay Hian i Hong Kong, til Bloomberg.

"Den kinesiske regering vil sikre sig, at udenlandske selskaber ikke får for stor indflydelse i Kina," lyder det fra Mark Po.

Apple kan miste milliarder

Ifølge Bloomberg stammer omkring 16 procent af Apples omsætning fra Kina i sidste kvartal, hvilket i kroner og ører vil sige, at Apple omsatte for cirka 33 milliarder kroner i Kina mellem april og juni.

Her er det samtidig værd at bemærke, at salget af Apples iPads steg med 51 procent, mens Macs omsatte for 39 procent mere på verdens største handelsmarked.

Så en eventuel signalværdi fra regeringen, kan få store konsekvenser for it-giganten, hvis andre myndigheder og selskaber følger trop.  

Apple har ikke ønsket at kommentere historien, ligesom de kinesiske myndigheder, som eksempelvis landets finansministerium, endnu ikke har svaret på baggrunden for, at Apple er røget ud i kulden.

Læs også:

Huawei: Fra kinesiske spionfjender til rigtige venner

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Metroselskabet I/S

Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics