Huawei: Fra kinesiske spionfjender til rigtige venner

På rekordtid er den kinesiske it- og teleleverandør Huawei gået fra at stå øverst på den sorte liste i Forsvarets Efterretningstjeneste til at blive politikernes kæledægge, der får lov til at sætte sig på dansk infrastruktur.

Artikel top billede

Huawei ekspanderer i øjeblikket voldsomt i Danmark.

Senest har kineserne underskrevet en aftale til fire milliarder kroner med den danske teleleverandør TDC.

Firmaet fra verdens mest folkerige nation skal drive mobilnetværket i de kommende seks år.

Huawei er altså i kridthuset, men det har telegiganten fra Kina langt fra altid været.

Tværtimod er Huawei blevet beskyldt for at spionere gennem blandt andet software på firmaets produkter.

Amerikanerne har været meget mistroiske overfor virksomheden, men også Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) i Danmark har advaret mod Huawei.

I 2011 skrev FE således en hemmelig rapport, der på det kraftigste påpegede en stribe sikkerhedsproblemer, hvis man gav Huawei adgang til dansk infrastruktur.

Nægtet adgang i flere lande

FE var i 2011 meget bekymret over danskernes sikkerhed i forbindelse med spionage og overvågning fra den kinesiske telegigant.

En kritik, der deles af lande som USA og Australien, som har nægtet kineserne adgang til landenes infrastruktur.

Den dansk-kinesiske aftale har da også fået opmærksomhed fra amerikanerne, der nærmest er gået i panik.

Det skriver Politiken.

Avisen har talt med en unavngiven kilde, der formulerer følgende problemstilling:

"I dag henholder TDC sig til, at Center for Cybersikkerhed under FE finder aftalerne med TDC uproblematiske. Men det står i stærk kontrast til FE's tidligere vurdering. Der er væsentlige penge på spil, og det civile og økonomiske aspekt har tilsyneladende vundet over det militære og sikkerhedsmæssige," lyder det fra Politikens kilde.

De økonomiske gevinster har altså vundet over de sikkerhedsmæssige problemer, der er udpenslet af FE og andre.

FE og den danske regering er vendt rundt på en tallerken og har godkendt milliard-aftalen mellem TDC og Huawei.

En aftale, der skaber mange nye danske arbejdspladser.

Hverken forsvarsministeren eller FE vil kommentere advarslen fra 2011 eller den nye beslutning overfor Politiken.

Dansk kritik

Det vil Peter Lauritzen, lederen af Forum for Overvågningsstudier ved Aarhus Universitet, dog gerne:

"Det er rigtig svært at beskytte infrastruktur og interesser, når vi samtidig er dybt vævet ind i en globaliseret teknologisk verden. Jo mere, man inviterer udenlandske virksomheder indenfor, des større er risikoen for, at de sender data hjem på en måde, som vi ikke har bedt om," siger han til avisen.

Omstridt selskab

På verdensplan har Huawei 150.000 medarbejdere og hjemmemarkedet Kina som den klart største indtægtskilde til omsætningen på godt 200 milliarder kroner.

Telekommunikations- og netværks-selskabet har i de senere år også møvet sig kraftigt ind på smartphone-markedet, og ud over at opfinde 3G-netværks-dongles til pc'en har Huawei desuden været i mediemaskinen omkring mistanker for kinesisk spionage i Vesten.

Huawei fra det kinesiske kapitalist-projekt Shenzhen i Sydkina langt fra den kommunistiske regeringsmagt i Beijing har gentagne gange hårdnakket benægtet spion-beskyldningerne.

Senest har selskabet fremlagt sin kildekode som bevis for dets uskyld.

Læs også:

Efter spion-kritik: Derfor er Huawei ikke farlig

Stor TDC-leverandør udløser sikkerhedspanik i USA

Kinesisk it-gigant stor-ansætter i Danmark

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S