Motorola på vej tilbage: Salget af Motorola-smartphones går forrygende

Efter at have været i krise i årevis, buldrer salget af Motorola-smartphones pludselig derudad.

Artikel top billede

Den amerikanske mobilproducent Motorola ser ud til at være på vej ud af den krise, som selskabet har befundet sig i i årevis, og som har ført til opsplitning af selskabet og salg af hovedaktiverne til Google.

Det kan du læse mere om her: Motorolas nedtur fortsætter - er enden nær?

Motorola Mobility ser i hvert fald nu ud til at være midt i et regulært comeback takket være selskabets nyere smartphones, Moto G og Moto E, som forbrugerne har taget godt immod.

Således viser nye tal fra analysehuset ABI Research, at Motorola Mobility har solgt 8,6 millioner smarthphones i årets andet kvartal.

Det er mere end dobbelt så mange, som selskabet solgte i det tilsvarende kvartal i fjor og ligeledes en markant stigning i forhold til årets første kvartal, hvor der blev langet 6,5 millioner smartphones over disken.

Motorola er dog fortsat meget langt bagefter de førende smartphone-producenter, Apple og Samsung, der har solgt henholdsvis 32,5 millioner og 75 millioner smartphones i årets andet kvartal.

Det ænder imidlertid ikke på, at kun de færreste for et par år siden ville have forventet, at Motorola igen ville kunne komme til at sælge flere millioner mobiltelefoner i et kvartal.

Google købte for tre år siden Motorola, der dengang var ramt af en voldsom nedtur efter i en årrække at have været blandt verdens førende mobilselskaber.

Opkøbet gav Motorola fornyet tro på fremtiden, men Google blev aldrig for alvor interesseret i selskabet, som nu bliver overtaget af kinesiske Lenovo.

Det kan du læse mere om her: Kinesisk selskab købet Motorola til spotpris.

Motorolas første seriøse bud på en smartphone til at tage kampen op med Apple og Samsung var Moto X, som imidlertid aldrig rigtigt fængede - blandt andet fordi telefonen var baseret på ældre komponenter og med en række features, som mest af alt sigtede efter at lokke forbrugerne til at bruge penge.

Du kan læse vores test af Moto X her: Sådan er Googles Moto X supertelefon.

Læs også:

Analyse: Derfor slipper Google for et problembarn med salget af Motorola.

Motorola-køb: Nu vil Lenovo sælge dig hele pakken.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS