Finn Helmer på jobjagt: Jeg bliver på jobmarkedet 20 år endnu

Den tidligere Giga-direktør og nu konkursramte Finn Helmer er på jobjagt efter at have forladt stillingen som CEO hos LiqTech.

Artikel top billede

(Foto: Hans Juhl)

Finn Helmer er igen på jobmarkedet efter, at han tidligere på sommeren stoppede som CEO hos LiqTech International Inc, der blandt andet udvikler filtre til rensning af vand og olieulykker eller miljøfiltre til lastbiler.

"Jobbet hos Liqtech var et skønt job, for målet for LiaTech var at gøre en forskel, og det har altid været vigtigt for mig at være i en stilling med sådan et mål," siger Finn Helmer til Computerworld.

Men ikke længere. Efter at have været i LiqTech i halvandet år som CEO er Finn Helmer nu igen uden job.

Efter at LiqTech havde opkøbt en canadisk konkurrent måtte Finn Helmer overlade CEO-pladsen til den canadiske direktør.

"Sådan er det jo, når man sætter to haner i samme bur, så må den ene forlade gårde, og det blev altså mig. Det er egentlig min egen skyld, for jeg havde jo selv startet opkøbet af vores canadiske konkurrent," siger Finn Helmer.

20 år endnu
Det efterlader den tidligere Giga-direktør uden job. Først tjente Finn Helmer cirka 300 millioner kroner på salget af Giga til Intel, og efterfølgende endte han i en konkurssag, hvor han nu ifølge kreditorerne skylder cirka 300 millioner kroner efter ComX.

Og Finn Helmer har da også et par jern i ilden, som bliver vendt og drejet i øjeblikket.

"Jeg skal jo have noget af leve af, for konkursen tog jo også min pension, men regner med at blive på arbejdsmarkedet de næste tyve år, selvom jeg jo har ramt de 60," siger Finn Helmer.

"Der er jo nogle, der har spurgt til min alder, for jeg er jo lidt oppe i årene, men der må jeg jo bare svare, at jeg går efter 20 år mere. Jeg har hverken tid eller råd til at gå på pension, men jeg har heller ikke lyst til at sidde stille endnu," siger Finn Helmer.

Salget af ComX er netop blevet gennemført til TDC, hvor Finn Helmer sammen med den tidligere storaktionær Jesper Henrik Jørgensen tjente 102,8 millioner.

Penge som skal fordeles mellem hver deres konkursbo.

Læs også: 

Tidligere dansk it-mangemillionær: Jeg håber på gældssanering

Kreditorer forlanger kvart milliard af konkursramte Finn Helmer

Fallerede Finn Helmer om nyt top-job: Begynder helt forfra

Kendt it-danskers kæmpeejendom på tvangsauktion 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S