Finn Helmer på jobjagt: Jeg bliver på jobmarkedet 20 år endnu

Den tidligere Giga-direktør og nu konkursramte Finn Helmer er på jobjagt efter at have forladt stillingen som CEO hos LiqTech.

Artikel top billede

(Foto: Hans Juhl)

Finn Helmer er igen på jobmarkedet efter, at han tidligere på sommeren stoppede som CEO hos LiqTech International Inc, der blandt andet udvikler filtre til rensning af vand og olieulykker eller miljøfiltre til lastbiler.

"Jobbet hos Liqtech var et skønt job, for målet for LiaTech var at gøre en forskel, og det har altid været vigtigt for mig at være i en stilling med sådan et mål," siger Finn Helmer til Computerworld.

Men ikke længere. Efter at have været i LiqTech i halvandet år som CEO er Finn Helmer nu igen uden job.

Efter at LiqTech havde opkøbt en canadisk konkurrent måtte Finn Helmer overlade CEO-pladsen til den canadiske direktør.

"Sådan er det jo, når man sætter to haner i samme bur, så må den ene forlade gårde, og det blev altså mig. Det er egentlig min egen skyld, for jeg havde jo selv startet opkøbet af vores canadiske konkurrent," siger Finn Helmer.

20 år endnu
Det efterlader den tidligere Giga-direktør uden job. Først tjente Finn Helmer cirka 300 millioner kroner på salget af Giga til Intel, og efterfølgende endte han i en konkurssag, hvor han nu ifølge kreditorerne skylder cirka 300 millioner kroner efter ComX.

Og Finn Helmer har da også et par jern i ilden, som bliver vendt og drejet i øjeblikket.

"Jeg skal jo have noget af leve af, for konkursen tog jo også min pension, men regner med at blive på arbejdsmarkedet de næste tyve år, selvom jeg jo har ramt de 60," siger Finn Helmer.

"Der er jo nogle, der har spurgt til min alder, for jeg er jo lidt oppe i årene, men der må jeg jo bare svare, at jeg går efter 20 år mere. Jeg har hverken tid eller råd til at gå på pension, men jeg har heller ikke lyst til at sidde stille endnu," siger Finn Helmer.

Salget af ComX er netop blevet gennemført til TDC, hvor Finn Helmer sammen med den tidligere storaktionær Jesper Henrik Jørgensen tjente 102,8 millioner.

Penge som skal fordeles mellem hver deres konkursbo.

Læs også: 

Tidligere dansk it-mangemillionær: Jeg håber på gældssanering

Kreditorer forlanger kvart milliard af konkursramte Finn Helmer

Fallerede Finn Helmer om nyt top-job: Begynder helt forfra

Kendt it-danskers kæmpeejendom på tvangsauktion 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S