Finn Helmer på jobjagt: Jeg bliver på jobmarkedet 20 år endnu

Den tidligere Giga-direktør og nu konkursramte Finn Helmer er på jobjagt efter at have forladt stillingen som CEO hos LiqTech.

Artikel top billede

(Foto: Hans Juhl)

Finn Helmer er igen på jobmarkedet efter, at han tidligere på sommeren stoppede som CEO hos LiqTech International Inc, der blandt andet udvikler filtre til rensning af vand og olieulykker eller miljøfiltre til lastbiler.

"Jobbet hos Liqtech var et skønt job, for målet for LiaTech var at gøre en forskel, og det har altid været vigtigt for mig at være i en stilling med sådan et mål," siger Finn Helmer til Computerworld.

Men ikke længere. Efter at have været i LiqTech i halvandet år som CEO er Finn Helmer nu igen uden job.

Efter at LiqTech havde opkøbt en canadisk konkurrent måtte Finn Helmer overlade CEO-pladsen til den canadiske direktør.

"Sådan er det jo, når man sætter to haner i samme bur, så må den ene forlade gårde, og det blev altså mig. Det er egentlig min egen skyld, for jeg havde jo selv startet opkøbet af vores canadiske konkurrent," siger Finn Helmer.

20 år endnu
Det efterlader den tidligere Giga-direktør uden job. Først tjente Finn Helmer cirka 300 millioner kroner på salget af Giga til Intel, og efterfølgende endte han i en konkurssag, hvor han nu ifølge kreditorerne skylder cirka 300 millioner kroner efter ComX.

Og Finn Helmer har da også et par jern i ilden, som bliver vendt og drejet i øjeblikket.

"Jeg skal jo have noget af leve af, for konkursen tog jo også min pension, men regner med at blive på arbejdsmarkedet de næste tyve år, selvom jeg jo har ramt de 60," siger Finn Helmer.

"Der er jo nogle, der har spurgt til min alder, for jeg er jo lidt oppe i årene, men der må jeg jo bare svare, at jeg går efter 20 år mere. Jeg har hverken tid eller råd til at gå på pension, men jeg har heller ikke lyst til at sidde stille endnu," siger Finn Helmer.

Salget af ComX er netop blevet gennemført til TDC, hvor Finn Helmer sammen med den tidligere storaktionær Jesper Henrik Jørgensen tjente 102,8 millioner.

Penge som skal fordeles mellem hver deres konkursbo.

Læs også: 

Tidligere dansk it-mangemillionær: Jeg håber på gældssanering

Kreditorer forlanger kvart milliard af konkursramte Finn Helmer

Fallerede Finn Helmer om nyt top-job: Begynder helt forfra

Kendt it-danskers kæmpeejendom på tvangsauktion 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S