Gymnasieelever skal spille sig til 12-taller via mobilen

En hurtig mobilkonkurrence med vennerne i dagens lektie skal gøre danske gymnasieelever endnu klogere.

Artikel top billede

En nu app til mobilen, der har fået navnet Study Quiz, skal gøre danske gymnasieelever helt parat til at svare på de spørgsmål, der dukker op i dagens undervisningstimer.

Den lille applikation, der i dag bliver taget i brug på fire gymnasier rundt omkring i landet, vil forsøge at hage sig fast i elevernes konkurrence-gen for at banke fysikpensum ind med syvtommersøm.

Det skriver dr.dk.

Metoden er tænkt som et mobilt supplement til den mere traditionelle lektielæsning, som mange nok stadig kan huske fra studietiden.

"Forhåbentlig er quiz-delen og det, at de har mulighed for vinde over andre i klassen, så sjovt, at eleverne bliver motiverede til at lære nøglebegreber fra undervisningen," siger underviser Henrik Færch Svendsen fra Fredericia Gymnasium, til dr.dk

Underviseren kan følge med

Selv om det på overfladen kan ligne en uskyldig dyst på kundskaber, er der også indbygget et mere alvorligt element i app'en.

Det er nemlig mulighed for, at underviseren kan følge med og se, hvordan den enkelte elev klarer sig.

Ideen til den mobile app kommer fra to studerende på Aarhus Universitet, der så, hvordan kammeraterne sad og dystede i quiz-spil som Wordfeud, hvilket førte til en app, der kombinerer viden og spil i samme kode.

Læs også:

Lær tysk, Java eller virksomhedsøkonomi: 7 gratis måder at få hjernen i gang

Her er fordelene og ulemperne med iPads i skolen

Børn skal lære at programmere og fagforening vil lære dig hvordan du hjælper dem i gang

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job