Gymnasieelever skal spille sig til 12-taller via mobilen

En hurtig mobilkonkurrence med vennerne i dagens lektie skal gøre danske gymnasieelever endnu klogere.

Artikel top billede

En nu app til mobilen, der har fået navnet Study Quiz, skal gøre danske gymnasieelever helt parat til at svare på de spørgsmål, der dukker op i dagens undervisningstimer.

Den lille applikation, der i dag bliver taget i brug på fire gymnasier rundt omkring i landet, vil forsøge at hage sig fast i elevernes konkurrence-gen for at banke fysikpensum ind med syvtommersøm.

Det skriver dr.dk.

Metoden er tænkt som et mobilt supplement til den mere traditionelle lektielæsning, som mange nok stadig kan huske fra studietiden.

"Forhåbentlig er quiz-delen og det, at de har mulighed for vinde over andre i klassen, så sjovt, at eleverne bliver motiverede til at lære nøglebegreber fra undervisningen," siger underviser Henrik Færch Svendsen fra Fredericia Gymnasium, til dr.dk

Underviseren kan følge med

Selv om det på overfladen kan ligne en uskyldig dyst på kundskaber, er der også indbygget et mere alvorligt element i app'en.

Det er nemlig mulighed for, at underviseren kan følge med og se, hvordan den enkelte elev klarer sig.

Ideen til den mobile app kommer fra to studerende på Aarhus Universitet, der så, hvordan kammeraterne sad og dystede i quiz-spil som Wordfeud, hvilket førte til en app, der kombinerer viden og spil i samme kode.

Læs også:

Lær tysk, Java eller virksomhedsøkonomi: 7 gratis måder at få hjernen i gang

Her er fordelene og ulemperne med iPads i skolen

Børn skal lære at programmere og fagforening vil lære dig hvordan du hjælper dem i gang

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)