Det vælter ud med Windows-maskiner: Antallet er firedoblet på et år

ComputerViews: Windows findes i dag på fire gange så mange forskellige produkt-mærker som for blot et år siden. Se her, hvad sværmen af nye Windows-maskiner egentlig skyldes.

Artikel top billede

ComputerViews:  Det vælter ud med nye enheder, der er 'født' med Windows.

Faktisk er antallet af certificerede Windows-maskiner i dag fire gange højere, end det var for blot et år siden.

Det er godt nyt for Microsoft, der målrettet har arbejdet på at udvide viften af tilgængelige Windows-produkter.

For med den store spredning følger i sagens natur flere mærker og brands, større pris-variation, så man altid kan finde et Windows-produkt, der passer til éns budget, mere konkurrence.

Altså kort og godt flere valgmuligheder for kunderne.

"Uanset hvilken type kunde, du er, har vi et helt økosystem af OEM'er, der udvikler innovativ og opdateret hardware til markedet," siger Peter Han, chef for Microsofts OEM-marketing.

Ifølge ham findes der nu mere end 6.600 forskellige Windows 8 og Windows 8.1-baserede hardware-produkter på markedet. For et år siden fandtes der blot omkring 1.500.

Microsoft er som led i manøvren med at sprede Windows ud på langt flere produkter ligeledes i fuld gang med at gøre sine hoser grønne over for smartphone-producenterne og varslede i sommer, at der er en hel sværm af Windows-baserede smartphones fra en række forskellige producenter på vej.

Det kan du læse mere om her: Windows-bølge på vej: Verdens store smartphone-producenter på vej med Windows Phone-telefoner.

Den nye strategi

Windows-spredningen er led i Microsofts nye strategi, der sigter efter at række ud efter brugerne, hvor de er, og herfra få dem gelejdet ind til Microsofts (ofte cloud-baserede) produkter.

Fidusen er, at Microsoft i hvert fald fra og med næste Windows-version - Treshold eller Windows 9 (hvad man nu synes) - angiveligt vil indføre samme styresystem på tværs af alle platforme.

Selskabet håber, at det kan være med til at føre flere af dets ekstremt mange pc-brugere over på Windows-baserede smartphones.

Microsoft halter nemlig voldsomt efter på det for den fremtidige forretning så vigtige smartphone-marked, hvor andelen af solgte Windows-telefoner faktisk er faldet til blot 3,4 procent i det seneste år.

Det kan du læse mere om her: Microsoft får tørre tæsk på smartphone-markedet mens rivalerne vokser

Ingen af de store teknologi-selskaber er i tvivl om, at indgangen til fremtidens forbrugere i meget stort omfang vil være via smartphonen. Med et sammenhængende økosystem - og et hav af forskellige Windows-baserede maskin-typer i markedet - håber Microsoft, at selskabet vil kunne ramme enhver forbruger, der fremover er på jagt efter nye maskiner.

I arbejdet indgår også en stor oprydning af de såkaldte 'crap apps' i Windows Store.

Det kan du læse mere om her: Microsoft rydder op i de mange junk apps i Windows Store - men er det for sent?

Læs også:

Det nye Microsoft lægger Windows bag sig: Her er den nye fremtid.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S