Det vælter ud med Windows-maskiner: Antallet er firedoblet på et år

ComputerViews: Windows findes i dag på fire gange så mange forskellige produkt-mærker som for blot et år siden. Se her, hvad sværmen af nye Windows-maskiner egentlig skyldes.

Artikel top billede

ComputerViews:  Det vælter ud med nye enheder, der er 'født' med Windows.

Faktisk er antallet af certificerede Windows-maskiner i dag fire gange højere, end det var for blot et år siden.

Det er godt nyt for Microsoft, der målrettet har arbejdet på at udvide viften af tilgængelige Windows-produkter.

For med den store spredning følger i sagens natur flere mærker og brands, større pris-variation, så man altid kan finde et Windows-produkt, der passer til éns budget, mere konkurrence.

Altså kort og godt flere valgmuligheder for kunderne.

"Uanset hvilken type kunde, du er, har vi et helt økosystem af OEM'er, der udvikler innovativ og opdateret hardware til markedet," siger Peter Han, chef for Microsofts OEM-marketing.

Ifølge ham findes der nu mere end 6.600 forskellige Windows 8 og Windows 8.1-baserede hardware-produkter på markedet. For et år siden fandtes der blot omkring 1.500.

Microsoft er som led i manøvren med at sprede Windows ud på langt flere produkter ligeledes i fuld gang med at gøre sine hoser grønne over for smartphone-producenterne og varslede i sommer, at der er en hel sværm af Windows-baserede smartphones fra en række forskellige producenter på vej.

Det kan du læse mere om her: Windows-bølge på vej: Verdens store smartphone-producenter på vej med Windows Phone-telefoner.

Den nye strategi

Windows-spredningen er led i Microsofts nye strategi, der sigter efter at række ud efter brugerne, hvor de er, og herfra få dem gelejdet ind til Microsofts (ofte cloud-baserede) produkter.

Fidusen er, at Microsoft i hvert fald fra og med næste Windows-version - Treshold eller Windows 9 (hvad man nu synes) - angiveligt vil indføre samme styresystem på tværs af alle platforme.

Selskabet håber, at det kan være med til at føre flere af dets ekstremt mange pc-brugere over på Windows-baserede smartphones.

Microsoft halter nemlig voldsomt efter på det for den fremtidige forretning så vigtige smartphone-marked, hvor andelen af solgte Windows-telefoner faktisk er faldet til blot 3,4 procent i det seneste år.

Det kan du læse mere om her: Microsoft får tørre tæsk på smartphone-markedet mens rivalerne vokser

Ingen af de store teknologi-selskaber er i tvivl om, at indgangen til fremtidens forbrugere i meget stort omfang vil være via smartphonen. Med et sammenhængende økosystem - og et hav af forskellige Windows-baserede maskin-typer i markedet - håber Microsoft, at selskabet vil kunne ramme enhver forbruger, der fremover er på jagt efter nye maskiner.

I arbejdet indgår også en stor oprydning af de såkaldte 'crap apps' i Windows Store.

Det kan du læse mere om her: Microsoft rydder op i de mange junk apps i Windows Store - men er det for sent?

Læs også:

Det nye Microsoft lægger Windows bag sig: Her er den nye fremtid.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job