Opera-browser er i beta til Windows Phone

Den norske browserproducent Opera har nu lanceret en beta-version på Windows Phone-platformen af den populære Opera Mini browser.

Artikel top billede

(Foto: Opera Mini 7.5)

Der var engang, da Internet Explorer havde monopol på din browseroplevelse ved computeren. Men det varede som bekendt ikke ved.

På Windows Phone-platformen har Internet Explorer kunnet opleve en renæssance for sin monopoltid, men nu kommer en udfordrer på banen: Opera Mini er kommet i beta til Windows Phone.

Browseren var kun beregnet til dem, som på forhånd havde tilmeldt sig beta-projektet, men igennem det amerikanske Windows Phone Store kan alle alligevel få adgang.

Du kan derfor ikke finde betaen i din dansk opsatte Windows Phone Store på telefonen.

Det ligner Opera Mini

Når browseren først startes op på min Lumia 925, så ligner den den Opera Mini, som kendes fra Android: Dansksproget, startside med faneblade der kan tilpasses, tilpasningsmuligheder for indlæsningen af tunge billeder og et ganske overskueligt fanebladssystem under browsning.

Men begynder du at bruge browseren, bærer den præg af stadig at være under udvikling, med en langsommere indlæsning af sider end den medfødte IE browser og afspilning af eksempelvis Youtube-videoer er ikke muligt.

Opera Mini blev lagt ud til offentligheden den 9. september, men allerede nu, kun 48 timer efter lancering har betaen fået sin første opdatering, baseret på brugerfeedback.

Det tegner altså til et seriøst arbejde med at implementere browseren på den nye platform.

Opera er den mindste af de fem store, mainstream-browsere: Internet Explorer, Chrome, Firefox, Safari og Opera. Alligevel er Opera den første til at forsøge at vinde markedsandele på Microsofts mobilplatform.

Den norske browser er nok mest kendt for sin evne til datakomprimering og derved store besparelser på dataforbruget. En egenskab der både er lønsom, hvis du ikke har en stor dataplan, eller du bare er ude, hvor dækningen er ringe.

Læs også:

Nokia "dumbphones" skal bruge norsk browser

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S