Nokia dropper plastikken: Nu er Lumia en frækkert i aluminium

Den nye Lumia 925 er pakket ind i aluminium, og Nokia har givet kameraet et skud steroider. Kan det lokke dig over til Windows Phone? Se den nye telefon her.

Artikel top billede

Plastikindpakning ser ud til at være på vej ud - i hvert fald på de dyre topmodeller. 

Nokia har for få timer siden fremvist sin nye Lumia 925, der har en aluminiumsramme og mindre fokus på polycarbonat.

Mobilen er dermed den seneste i rækken til at sige farvel til plastikken for at få et mere eksklusivt udtryk.

Det er kun få måneder siden, at HTC lancerede modellen One, der ligeledes er i udført i aluminium - dog også på bagsiden.

Andre telefoner som Sony Xperia Z, LG Optimus G og Google Nexus 4 har også fravalgt plastikken og i stedet fået Gorilla Glass på både front og bagside.

Ikke fuld HD

Lumia 925 er udstyret med Windows Phone 8, der er Microsofts mobile styresystem.

Skærmen er 4,5 tommer, og den har en opløsning på 1.280 gange 768 pixel. Det er noget mindre end topmodellerne på Android-platformen, som i øjeblikket har fuld HD, 1.920 gange 1.080 pixel.

Nokia har været fortaler for trådløs opladning siden lanceringen af Lumia 920 tilbage i efteråret 2012, og den nye Lumia 925 kan også lades op på denne måde.

Det kræver dog, at den iføres et cover, som købes separat - sammen med en ladestation.

Umiddelbart virker Lumia 925 ikke som en kæmpe forbedring i forhold til topmodellen Lumia 920.

Mere avancerede billeder

Fotodelen har dog fået et skud steroider, og derfor har kameraet, der skyder fotos i en opløsning på 8,7 megapixel, fået nye muskler og muligheder.

Med funktionen Smart Camera er det muligt at tage flere billeder i træk og sætte dem kreativt sammen.

Samtidig er det muligt at fjerne uønskede personer fra dine billeder. Det minder alt sammen om det, som man også kan med de nyeste Android-telefoner.

Det er dog også muligt at gøre baggrunden på et actionbillede sløret, så det eksempelvis ser ud til, at motivet bevæger sig lynhurtigt.

De nye fotofunktioner vil også blive rullet ud på de nuværende Lumia-modeller, som kører Windows Phone 8. Det sker via en firmwareopdatering senere på året.

Nokia Lumia 925 er allerede ude i flere udenlandske butikker til juni, mens vi først får den at se herhjemme i slutningen af året. Prisen er 4.500 kroner.

Kan det lokke dig til Windows Phone?

Nokia har som den eneste mobilproducent valgt at satse udelukkende på Windows Phone som platform for virksomhedens smartphones.

Derfor er det afgørende, at Microsofts mobile styresystem bliver en succes.

Men der er lang vej igen, da Android og iPhone med iOS sidder tungt på markedet. Windows Phone har kun nogle ganske få procent.

Kan denne alu-telefon lokke dig over i Nokia-lejren til en kinddans med Windows Phone?

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S