Nokia dropper plastikken: Nu er Lumia en frækkert i aluminium

Den nye Lumia 925 er pakket ind i aluminium, og Nokia har givet kameraet et skud steroider. Kan det lokke dig over til Windows Phone? Se den nye telefon her.

Artikel top billede

Plastikindpakning ser ud til at være på vej ud - i hvert fald på de dyre topmodeller. 

Nokia har for få timer siden fremvist sin nye Lumia 925, der har en aluminiumsramme og mindre fokus på polycarbonat.

Mobilen er dermed den seneste i rækken til at sige farvel til plastikken for at få et mere eksklusivt udtryk.

Det er kun få måneder siden, at HTC lancerede modellen One, der ligeledes er i udført i aluminium - dog også på bagsiden.

Andre telefoner som Sony Xperia Z, LG Optimus G og Google Nexus 4 har også fravalgt plastikken og i stedet fået Gorilla Glass på både front og bagside.

Ikke fuld HD

Lumia 925 er udstyret med Windows Phone 8, der er Microsofts mobile styresystem.

Skærmen er 4,5 tommer, og den har en opløsning på 1.280 gange 768 pixel. Det er noget mindre end topmodellerne på Android-platformen, som i øjeblikket har fuld HD, 1.920 gange 1.080 pixel.

Nokia har været fortaler for trådløs opladning siden lanceringen af Lumia 920 tilbage i efteråret 2012, og den nye Lumia 925 kan også lades op på denne måde.

Det kræver dog, at den iføres et cover, som købes separat - sammen med en ladestation.

Umiddelbart virker Lumia 925 ikke som en kæmpe forbedring i forhold til topmodellen Lumia 920.

Mere avancerede billeder

Fotodelen har dog fået et skud steroider, og derfor har kameraet, der skyder fotos i en opløsning på 8,7 megapixel, fået nye muskler og muligheder.

Med funktionen Smart Camera er det muligt at tage flere billeder i træk og sætte dem kreativt sammen.

Samtidig er det muligt at fjerne uønskede personer fra dine billeder. Det minder alt sammen om det, som man også kan med de nyeste Android-telefoner.

Det er dog også muligt at gøre baggrunden på et actionbillede sløret, så det eksempelvis ser ud til, at motivet bevæger sig lynhurtigt.

De nye fotofunktioner vil også blive rullet ud på de nuværende Lumia-modeller, som kører Windows Phone 8. Det sker via en firmwareopdatering senere på året.

Nokia Lumia 925 er allerede ude i flere udenlandske butikker til juni, mens vi først får den at se herhjemme i slutningen af året. Prisen er 4.500 kroner.

Kan det lokke dig til Windows Phone?

Nokia har som den eneste mobilproducent valgt at satse udelukkende på Windows Phone som platform for virksomhedens smartphones.

Derfor er det afgørende, at Microsofts mobile styresystem bliver en succes.

Men der er lang vej igen, da Android og iPhone med iOS sidder tungt på markedet. Windows Phone har kun nogle ganske få procent.

Kan denne alu-telefon lokke dig over i Nokia-lejren til en kinddans med Windows Phone?

Læses lige nu

    Annonce

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S