Vild USB-opgradering gør (næsten) alle andre kabler overflødige

Et nyt USB-stik vil ændre din telefon, din tablet og din pc. Både hastighed og brugervenlighed forbedres i ét kæmpe hop. Og de første modeller er klar inden nytår.

Artikel top billede

Næste generation af USB, den såkaldte Type C, vil for alvor forandre din næste pc, din telefon og din tablet. Og det måske allerede inden årsskiftet.

Det demonstrerede USB-sammenslutningen for Computerworld på Intels udviklerkonference i San Francisco.

Først og fremmest fordi næste generation af USB, kaldet Superspeed USB, kommer med muligheden for at overføre helt op til 100 Watt via de nye kabler.

Det giver mulighed for at oplade ikke bare din telefon eller din tablet via kablet, men også bærbare computere vil kunne modtage strøm via det nye USB-stik. Til sammenligning kan den eksisterende USB-standard overføre maksimalt 7,5 Watt.

Samtidig kan der, selv om din maskine oplader, overføres data. Og ikke bare data, men data som med USB Superspeed 3.1 er oppe på en hastighed på 10 gigabit per sekund - eller cirka dobbelt op i forhold til de eksisterende USB 3.0-modeller.  

Det betød, at de demoer, som USB-organisationen kunne vise, havde bærbare computere, som med blot ét stik både opladede maskinen og samtidig styrede både harddiske, skærme og mus.

I en af demonstrationerne, vi fik lov at prøve, flyttede vi derfor over 800 megabyte i sekundet via en USB 3.1 port.

Software bestemmer hvordan porten skal vende

USB Type C giver desuden muligheden for at vende porten om. Det betyder, at du kan oplade din smartphone fra et USB-stik på din bærbare - og via samme stik (selvfølgelig med telefonen taget ud) derefter oplade din bærbare.

Dobbeltheden dækker dog ikke kun strøm, men også muligheden for at flytte filer. I dag er en enhed typisk enten en vært, hvor filerne ligger, eller en enhed som henter filerne.

Med den nye USB-standard kan din telefon, din tablet eller din bærbare skifte mellem de indstillinger, sådan at din bærbare kan fungere som en ekstern harddisk for din telefon - og omvendt.

Selve stikket på USB Superspeed er i øvrigt krympet til en størrelse, som minder om de mini-USB stik, der er på markedet i dag. Forskellen ved Type C forbindelsen er dog, at den er mere holdbar og samtidig symmetrisk.

Det betyder, at du ikke længere skal rotere et USB-stik 3-4 gange for at forbinde det, men nu blot kan sætte det i. For almindelige forbrugere er det måske den største forbedring af dem alle.

Dog betyder det mindre stik også, at tablets og bærbare computere nu kan blive endnu tyndere, uden at det går ud over forbindelsesmuligheden. Kombineret med Intels blæserfri Core M processorer giver det mulighed for virkeligt tynde bærbare computere, som stadig vil have fuld forbindelse til omverdenen.

USB alliancen siger selv, at produkter med USB Superspeed kommer på markedet tidligt i 2015, men at flere producenter er så begejstrede, at de prøver at få dem ud inden udgangen af 2014.

Læs også:

USB-dock test: Få meget mere ud af din tynde bærbare

Kæmpe sikkerhedsproblem kan ramme alle dine USB-enheder

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect