Dansk it-mand får syv milliarder kroner af kapitalfond til opkøb

Kapitalfond vil investere op mod 7,5 milliarder kroner i opkøb af nordiske it-virksomheder. Danskeren Torben Frigaard Rasmussen sættes i spidsen for arbejdet med at finde mulige emner.

Artikel top billede

Den engelske kapitalfond HG Capital vil i den kommende tid investere op mod 7,5 milliarder kroner i opkøb af nordiske it-virksomheder, skriver Børsen.

Kapitalfonden har udpeget danskeren Torben Frigaard Rasmussen til at udvælge de it-virksomheder, som kapitalfonden skal sende pengene efter.

Torben Frigaard Rasmussen er manden bag den danske cloud-baserede regnskabs-system E-conomic, som efter en årrække med bragende succes blev købt af HgCapital i sommeren 2013, da Torben Frigaard Rasmussen kort og godt fik et tilbud, som han ikke kunne sige nej til.

Det kan du læse mere om her: Dansk direktør: Derfor har vi solgt e-conomic.

Torben Frigaard Rasmussen siger til Børsen, at det kunne være 'super spændende at udnytte" hans netværk i it-branchen til at finde lovende opkøbsemner.

HG Capital kalder det ifølge Børsen selv for 'små juveler,' som andre kapitalfonde ikke har fået øje på endnu.

"I Danmark og Norden er der langt større grad af digitalisering, end vi måske selv er klar over. Det har skaffet os en stor konkurrencemæssig fordel, for der er en kæmpebølge på vej lige nu i EU og USA, hvor alle vil gøre det lettere for små og mellemstore virksomheder at drive deres virksomheder. Vi er mindst otte år længere fremme," siger Torben Frigaard Rasmussen til Børsen.

Han fortæller, at han allerede har flere mulige opkøbsemner i kikkerten, og at forventer at kunne fremlægge konkrete planer for HG Capital inden årets udgang.

Læs interview med Torben Frigaard Rasmussen: Vil købe op for milliarder: Disse it-firmaer er jeg på jagt efter

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S