Dansk it-mand får syv milliarder kroner af kapitalfond til opkøb

Kapitalfond vil investere op mod 7,5 milliarder kroner i opkøb af nordiske it-virksomheder. Danskeren Torben Frigaard Rasmussen sættes i spidsen for arbejdet med at finde mulige emner.

Artikel top billede

Den engelske kapitalfond HG Capital vil i den kommende tid investere op mod 7,5 milliarder kroner i opkøb af nordiske it-virksomheder, skriver Børsen.

Kapitalfonden har udpeget danskeren Torben Frigaard Rasmussen til at udvælge de it-virksomheder, som kapitalfonden skal sende pengene efter.

Torben Frigaard Rasmussen er manden bag den danske cloud-baserede regnskabs-system E-conomic, som efter en årrække med bragende succes blev købt af HgCapital i sommeren 2013, da Torben Frigaard Rasmussen kort og godt fik et tilbud, som han ikke kunne sige nej til.

Det kan du læse mere om her: Dansk direktør: Derfor har vi solgt e-conomic.

Torben Frigaard Rasmussen siger til Børsen, at det kunne være 'super spændende at udnytte" hans netværk i it-branchen til at finde lovende opkøbsemner.

HG Capital kalder det ifølge Børsen selv for 'små juveler,' som andre kapitalfonde ikke har fået øje på endnu.

"I Danmark og Norden er der langt større grad af digitalisering, end vi måske selv er klar over. Det har skaffet os en stor konkurrencemæssig fordel, for der er en kæmpebølge på vej lige nu i EU og USA, hvor alle vil gøre det lettere for små og mellemstore virksomheder at drive deres virksomheder. Vi er mindst otte år længere fremme," siger Torben Frigaard Rasmussen til Børsen.

Han fortæller, at han allerede har flere mulige opkøbsemner i kikkerten, og at forventer at kunne fremlægge konkrete planer for HG Capital inden årets udgang.

Læs interview med Torben Frigaard Rasmussen: Vil købe op for milliarder: Disse it-firmaer er jeg på jagt efter

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks