Google på fremmarch i Europa: Bygger nyt kæmpe-datacenter

Google bygger et nyt datacenter i Holland og fortsætter dermed med at udvide med jern i vores del af verden.

Artikel top billede

Her ses et billede fra et af Googles andre datacentre.

Næsten 4,5 milliarder kroner.

For det beløb bygger Google over de næste fire år et nyt datacenter i Eemshaven i Holland, hvorfra selskabets mange cloud-services skal kunne leveres endnu hurtigere og mere stabilt til de europæisske brugere.

Selskabet skriver i et blogindlæg, at der skal bruges flere end 1.000 medarbejdere til bygge-projektet, og at datacentret skal være helt operationsdygtigt i 2017, hvorefter det vil have 150 faste medarbejdere.

Det hollandske datacenter vil ifølge Google blive kølet ved hjælp af luft og vand.

Fire store datacentre i Europa

Samtidig beskriver selskabet, hvordan det europæiske setup nu kommer til at se ud:

"Det vil blive Googles fjerde, hyper-effektive facilitet i Europa."

"Vigtigt er det, at efterspørgslen på internet-services forbliver så stærk, at den nye bygning ikke betyder en reduktion andre steder."

"Vores ekspansion vil fortsætte i Dublin i Irland, i Hamina i Finland og i St. Ghislain i Belgien. Vores eksisterende, lejede datacenter i Eemshaven vil også fortsat være i drift," skriver Google.

Selskabet oplyser, at det første europæiske datacenter blev anlagt i 2007. Eemshaven er blevet valgt til det næste store datacenter, blandt andet fordi der er direkte kabel-forbindelse til både London og Amsterdam.

Læs også:

Galleri: Her bor internettet - se Googles gigantiske datacentre

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos