Microsoft sætter sig tungt på skolerne: Giver gratis Office til studerende

Microsoft sætter benhårdt ind mod kommende generationer af computerbrugere med gratis office-pakker til elever på skoler verden over - inklusive Danmark.

Artikel top billede

Word, PowerPoint og Excel er blot nogle af de produkter, som Microsoft giver gratis til skoleelever verden over.

Skoler, som allerede har en licensaftale med Microsoft om office-pakker til de ansatte, kan nu også dele den pakke med de studerende og lærernes private enheder. Det skriver Microsoft på sin Office-blog.

Studerende i USA kan allerede nu få gratis adgang til Microsofts produktivitetspakke samt en terabyte OneDrive-cloud storage, mens resten af verden følger trop inden udgangen af året.

"Vi i Danmark bliver også inkluderet i dette program inden for de kommende måneder, men alene registreringen af uddannelsesinstitutionerne og deres mails tager lang tid, og derfor kan vi ikke gå ud med initiativet endnu," siger Julich Wiberg, salgschef for Microsoft Danmark for undervisningssektoren.

Ikke Office' første charmeoffensiv

Sidste år lancerede Microsoft det såkaldte Education-program, som skoler med en Office-licensaftale til personalet kan anvende til også at uddele Office-licenser til eleverne.

Det er det projekt, som nu gøres mere brugervenligt.

"I stedet for at studerende skal henvende sig til skolens it-administrator, som skal oprette og håndtere i nogen tilfælde flere tusind licensnøgler til elever, så kan eleverne nu hente nøglerne online," fortæller Julich Wiberg.

"Jeg kan ikke fortælle, hvor mange skoler det drejer sig om i Danmark, men jeg vil gerne sige, at næsten alle kommuner og videregående uddannelser har en aftale med os, som kvalificerer dem til denne promotion."

Ønsker at støtte studerende

Hvad får Microsoft ud af at give Office-licensnøgler væk gratis?

"Som organisation har Microsoft i mange år støttet studerende med lavere priser på Office-pakker, hardware og styresystemer, fordi vi tror på læring. Og vi ved, at skoler og kommuner ikke altid har pengene til både at købe licenser til ansatte og elever," siger Julich Wiberg.

"Men det her er selvfølgelig også en forretning for os, og med over en million studerende i Danmark, og altså potentielt en million solgte licenser, så er det her en investering for os i, at vi får nogle glade ambassadører for Office ud på den anden side, som også vil investere senere på vores platform."

Først og fremmest ser Microsoft dog programmet som et tilbud til skoler og studerende.

"Vi tvinger ikke nogen til at bruge vores software, men vi stiller vores software til rådighed for lærere og elever, som med deres skole-email kan logge ind og hente deres Office 365-licenser til op til fem forskellige enheder."

Til trods for at Microsoft giver de ekstra licenser væk til studerende, er Office 365 stadig en vægtig forretning for Microsoft. Alene på konsumerfronten har it-virksomheden 5,6 millioner betalende brugere, siden Office 365 blev introduceret i starten af 2013.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice