Microsoft sælger godt - men det kniber med fortjenesten

Microsoft seneste kvartalsregnskab indeholder både gode og dårlige nyheder.

Artikel top billede

Microsofts seneste kvartalsregnskab for hele koncernen viser en stigende omsætning for giganten fra Redmond men samtidig en faldende indtægt.

Omsætningen lyder på 129 milliarder kroner med en indtægt på 25,4 milliarder kroner. Sidste år var tallene henholdsvis 110,1 milliarder kroner og 27,4 milliarder kroner.

Det er blandt andet et stigende pc-salg, som har været med til at hjælpe Microsoft på vej. Pc-salget har ellers været faldende de sidste par år, men salget er de sidste måneder blot stagneret. Microsofts OEM-omsætning steg da også med tre procent dette kvartal, og det er nok Windows XP's "død", som kan takkes for det, da mange - både forbrugere og virksomheder - har opgraderet for at få support.

Sky og mobile
Microsoft fik solgt over 5,8 millioner Lumia-telefoner, som nu er Microsofts eget varemærke, efter at opkøbet af Nokia gik i gennem tidligere på året.

Derudover blev der solgt 30,3 millioner andre Windows Phones, som ikke er Nokias modeller. Det er for eksempel HTC's X8-model.

På Cloud- og serverforretningen går det stadig godt for Microsoft. Omsætningen steg med 11 procent til 74,6 milliarder kroner, hvilket er fordelt på Azure Cloud Service, Office 365 for Business, Exchange og Lync.

Microsofts consumer-del af Cloud har en vækstrate på imponerende 147 procent, og Office 365 Home and Personal er nu oppe på 5,6 millioner betalende brugere - en million mere end sidste kvartal.

Regnskabet kommer i kølvandet af Microsofts nye CEO's udtalelse om, at der skal nedlægges 18.000 stillinger hos Microsoft - de fleste hos Nokia - hvor Satya Nadella også forklarede om Microsofts nye retning.

Læs også: Vi er åbne for alting og er villige til at gøre alt for at vinde i markedet igen

Læs også: Her øjner Microsoft kæmpe-indtjening: Dette område bliver en guldgrube

Læs også: Microsoft: Derfor kommer Windows Phone ind i de danske virksomheder

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse