Steve Ballmer til sit professionelle basketball-hold: Slut med at bruge iPad her

Brug af iPad blandt de toplønnede spillere på det store amerikanske baskeball-hold Los Angeles Clippers er slut. Grund: Steve Ballmer har købt holdet.

Artikel top billede

Da Steve Ballmer sidste år trak sig som Microsofts topdirektør og senest i sommerens løb også sagde farvel til selskabets bestyrelse, dømte mange ham ude af it-verdenen.

Men der flyder tilsyneladende stadig mangefarvet Windows-blod i årene på den flamboyante it-personlighed, der undervejs i sit farvel til Microsoft lige nåede at købe basketball-holdet Los Angeles Clippers for 11 milliarder kroner.

Det kan du læse mere om her: Steve Ballmer køber kendt sportshold for 11 milliarder kroner.

Væk med dem

For i et interview med Reuters fortæller Steve Ballmer, at hans basketball-stjerner fremover skal benytte Microsofts mobile enheder og altså ikke Apple- og Android-enheder.

"Det meste af Clippers er i dag på Windows, men det gælder ikke alle spillere og trænere," siger Steve Ballmer i Reuters-interviewet.

"Doc (Clippers-træner, red.) ved nok godt, at det er et projekt. For noget af det første han sagde til mig, var: 'Vi skal formentlig af med vores iPads, ikke sandt?' Og jeg svarede: "Ja, det skal vi'," fortæller Steve Ballmer.

Han tilføjer, at han efterfølgende har lovet, at udskiftningen af spillerne og trænernes mobile enheder til Microsoft-modeller skal foregå, når sæsonen er slut.

Hader Microsoft-konkurrenterne

Selvom Steve Ballmer er færdig i Microsoft-regi, ejer han stadig fire procent af aktierne i Microsoft, hvilket svarer til 3,6 milliarder kroner i kolde kontanter.

Derfor kan promoveringen af hans tidligere arbejdsgivers mobil-enheder både anses som et udslag af loyalitet mod Microsoft og god forretning for den 58-årige Steve Ballmer.

Han fik aldrig selv banket mobile enheder til tops som Microsoft-chef, og han har i de senere år været kendt og berygtet for sit had mod konkurrerende mobile enheder fra Google og Apple.

Blandt andet har han udtalt, at man skal være computerekspert for at benytte en Android-telefon, og har sågar flået en iPhone ud af hånden på en Microsoft-kollega, hvorefter han lod som om, han trampede på Apple-telefonen.

Læs også:
Historien om Windows Phone og den barske kamp mod Android og iOS

It-forhandlere: Derfor gider vi ikke sælge Windows Phone og Surface

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect