Steve Ballmer køber kendt sports-hold for 11 milliarder kroner

Microsofts Steve Ballmer lægger 11 milliarder kroner på bordet for kendt sportshold.

Artikel top billede

11 milliarder kroner.

Så meget lægger Microsofts tidligere topchef, Steve Ballmer, på bordet for at overtage det amerikanske basketball-hold Los Angeles Clippers.

Holdet skal tvangssælges, efter den tidligere ejer, Donald Sterling, er blevet smidt ud af den amerikanske basketball-organisation NBA for livstid på grund af racistiske bemærkninger.

Steve Ballmer - der i dag er Microsofts største enkeltaktionær - har længe været på udkig efter et købsemne i den bedste amerikanske basketball-række.

Angiveligt har han også uden held at købe holdet Sacramento Kings med henblik på at flytte hele holdet til Microsofts hjemby, Seattle.

Han har rigeligt råd til investeringen, da hans personlige formue anslås til at være i omegnen af 108 milliarder kroner.

Du kan læse mere om hans formue her: Her er de 30 rigeste it-nørder i verden

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau slog Steve Ballmer med sit tilbud på to milliarder dollar for holdet en række andre interesserede bydere.

De talte blandt andre en gruppe bestående af Oracle-ejer Larry Ellison, talkshow-vært Oprah Winfrey og andre samt forskellige andre investorer.

Det er da også en rekordpris, som han betaler for holdet. De 11 milliarder kroner er nemlig mere end fire gange mere end den hidtil højeste pris, der er blevet betalt for et amerikansk basketball-hold.

Det skete tidligere på måneden, hvor holdet Milwaukee Bucks blev solgt for tre milliarder kroner.

Med købet kommer Steve Ballmer til at konkurrere med Microsoft-medstifter Paul Allen, der i 25 år har ejet holdet Portland Trail Blazers.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse