Storbanken JP Morgan hacket: 83 millioner bankkunder er berørt

76 millioner privatpersoner og syv millioner virksomheder er berørt af at et sikkerhedshul i en af verdens største banker, amerikanske JP Morgan.

Artikel top billede

Computerworld har tidligere beskrevet et stort it-indbrud mod banken JP Morgan Chase, og nu er der kommet mere kød på, hvad tyvene egentlig er sluppet af sted med. 

Det drejer sig om navne, adresser, telefonnumre og e-mail-adresser på kunderne, mens der umiddelbart ikke er stjålet kontanter, personnumre, password eller kontonumre i forbindelse med det enorme hacker-angreb.

Det skriver blandt andre huffington-post.com.

Banken oplyser ligeledes, at der ikke er observeret et stigende antal af bankkunder, der har fået misbrugt informationer, som er forsvundet i forbindelse med hændelsen.

Selv om der endnu ikke er sket svindel, så er de løsslupne informationer stadig uden for bankens kontrol og kan derfor være en kilde til kriminalitet.

Hack i Superligaen

Angrebet mod banken har fundet sted i perioden juni til august i år, og det har resulteret i tabet af gigabytes af sensitive data.

Ifølge huffingtonpost.com undersøger myndighederne, om der er andre banker, også i Europa, som har fået samme omgang hacker-bank.

Huffington Post betegner epsioden som et af de største hacker-angreb, der er sket til dato.

I foråret blev det amerikanske e-handelssite eBay ramt, og 145 millioner brugere blev tvunget til at skifte password.

Et andet stort eksempel er et hul hos Home Depot, der er en amerikansk byggemarkedskæde.

Her blev 56 millioner kunder berørt af hacker-angrebet.

JP Morgan Chase fortæller, at man i samarbejde med de amerikanske myndigheder arbejder på at kortlægge episoden for at forstå, hvad der er gået galt med bankens sikkerhedssystemer og hvem, der står bag den ulovlige indtrængen.

Endnu er der ikke kommet en forklaring på, hvad der er sket.

JP Morgan Chase & Co er en amerikansk bank og den største i landet. På verdensplan placerer banken sig som nummer ni.

Læs også:

Hackerangreb rammer hospitaler - millionvis af persondata stjålet

Mega-hack mod amerikansk it-gigant - 145 millioner skal skifte password

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til udviklingsteam i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job