Hackerangreb rammer hospitaler - millionvis af persondata stjålet

USA er blevet ramt af det største hackerangreb på hospitaler i nyere tid. Bagmændene menes at arbejde tæt sammen med den kinesiske regering.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

I perioden mellem april og juni er den amerikanske hospitalskæde Community Health Systems blevet hackerangrebet, og det menes, at 4,5 millioner persondata-sæt er blevet stjålet.

Det skriver Reuters, der kan berette, at mistanken om hackernes oprindelse peger mod Kina - og sågar mod en mulig forbindelse til den kinesiske regering.

Det amerikanske føderale politi, FBI, bekræfter over for Reuters, at politiet er i gang med at undersøge hackerangrebet, men ønsker ikke at gå i detaljer med eventuelle motiver eller mistænkte bagmænd.

Det stjal de

Hospitalskæden Community Health Systems med ansvar for 206 hospitaler i 29 stater fastslår, at hackerangrebet ikke omfatter tyveri af patientjournaler eller kreditkort, som hospitalsophold ellers typisk betales med i USA.

I stedet er hackerne sluppet afsted med navne, adresser, fødselsdatoer, telefonnumre og sygesikringsnumre.

Sikkerhedseksperter vurderer over for Reuters, at disse oplysninger er nok til, at de kan bruges til at stjæle patienternes identiteter.

Community Health Systems afviser, at der skulle være stjålet intellektuelle ejendomsrettigheder, som kinesiske hackere ellers typisk finder interessante, fordi de kan bruges til videresalg eller som politisk pressionsmiddel.

Kendt gruppe i kikkerten

Sikkerhedsfolkene bag oprydningen har hackergruppen APT 18 i kikkerten som den bande, der står bag det store data-tyveri.

"APT 18 går typisk efter selskaber inden for luftfarts-, forsvars-, bygge- og ingeniørindustrien samt teknologiske, finansielle og medicinale industrier," lyder det fra FireEye, som er den sikkerhedsgruppe, der undersøger det store angreb mod de amerikanske hospitaler.

Sikkerhedsselskabet FireEye udelukker ikke, at APT 18 samarbejder med den kinesiske regering, men sikkerhedsvirksomheden ønsker ikke at gå i detaljer med den slags teorier.

Et andet sikkerhedsselskab, CrowdStrike, har holdt øje med APT 18 i fem år.

Selskabet fortæller til Reuters, at APT 18 enten er støttet af den kinesiske regering eller arbejder direkte på ordre fra regeringen. Det vurderer sikkerhedsselskabet på basis af de firmaer, som hackerne går efter.

Flere hospitaler ramt

Angrebet mod Community Health Systems er det største af sin art i nyere tid rettet mod en amerikansk hospitalskæde.

Den omfattende hackerinvasion er dog langtfra enestående på de længdegrader.

For FireEye har noteret sig et stigende antal angreb mod amerikanske medicinalvirksomheder, og tilbage i maj blev omkring 1,3 millioner sundhedssikringsnumre og anden sensitiv information hugget fra Montana Department of Public Health and Human Services.

Læs også:
Vanvittige tabstal: Her er prisen for hackerangreb

Mega-hack mod amerikansk it-gigant - 145 millioner skal skifte password

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S