Hackerangreb rammer hospitaler - millionvis af persondata stjålet

USA er blevet ramt af det største hackerangreb på hospitaler i nyere tid. Bagmændene menes at arbejde tæt sammen med den kinesiske regering.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

I perioden mellem april og juni er den amerikanske hospitalskæde Community Health Systems blevet hackerangrebet, og det menes, at 4,5 millioner persondata-sæt er blevet stjålet.

Det skriver Reuters, der kan berette, at mistanken om hackernes oprindelse peger mod Kina - og sågar mod en mulig forbindelse til den kinesiske regering.

Det amerikanske føderale politi, FBI, bekræfter over for Reuters, at politiet er i gang med at undersøge hackerangrebet, men ønsker ikke at gå i detaljer med eventuelle motiver eller mistænkte bagmænd.

Det stjal de

Hospitalskæden Community Health Systems med ansvar for 206 hospitaler i 29 stater fastslår, at hackerangrebet ikke omfatter tyveri af patientjournaler eller kreditkort, som hospitalsophold ellers typisk betales med i USA.

I stedet er hackerne sluppet afsted med navne, adresser, fødselsdatoer, telefonnumre og sygesikringsnumre.

Sikkerhedseksperter vurderer over for Reuters, at disse oplysninger er nok til, at de kan bruges til at stjæle patienternes identiteter.

Community Health Systems afviser, at der skulle være stjålet intellektuelle ejendomsrettigheder, som kinesiske hackere ellers typisk finder interessante, fordi de kan bruges til videresalg eller som politisk pressionsmiddel.

Kendt gruppe i kikkerten

Sikkerhedsfolkene bag oprydningen har hackergruppen APT 18 i kikkerten som den bande, der står bag det store data-tyveri.

"APT 18 går typisk efter selskaber inden for luftfarts-, forsvars-, bygge- og ingeniørindustrien samt teknologiske, finansielle og medicinale industrier," lyder det fra FireEye, som er den sikkerhedsgruppe, der undersøger det store angreb mod de amerikanske hospitaler.

Sikkerhedsselskabet FireEye udelukker ikke, at APT 18 samarbejder med den kinesiske regering, men sikkerhedsvirksomheden ønsker ikke at gå i detaljer med den slags teorier.

Et andet sikkerhedsselskab, CrowdStrike, har holdt øje med APT 18 i fem år.

Selskabet fortæller til Reuters, at APT 18 enten er støttet af den kinesiske regering eller arbejder direkte på ordre fra regeringen. Det vurderer sikkerhedsselskabet på basis af de firmaer, som hackerne går efter.

Flere hospitaler ramt

Angrebet mod Community Health Systems er det største af sin art i nyere tid rettet mod en amerikansk hospitalskæde.

Den omfattende hackerinvasion er dog langtfra enestående på de længdegrader.

For FireEye har noteret sig et stigende antal angreb mod amerikanske medicinalvirksomheder, og tilbage i maj blev omkring 1,3 millioner sundhedssikringsnumre og anden sensitiv information hugget fra Montana Department of Public Health and Human Services.

Læs også:
Vanvittige tabstal: Her er prisen for hackerangreb

Mega-hack mod amerikansk it-gigant - 145 millioner skal skifte password

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S