Opdateringer fra Oracle, Microsoft og Adobe: Store lappedag i dag

I dag bliver der lukket læssevis af sårbarheder, herunder 25 i Java JRE. Her er hele pakken.

Artikel top billede

Gør dig klar til en tirsdag med rigtig mange opdateringer til din software.

Der lappes nemlig huller af både Adobes, Microsofts og Oracles udviklerhold.

Det er helt normalt, at Microsoft lukker sårbarheder den anden tirsdag hver måned, men bunken af lapper er blevet ekstra stor i dag, fordi Oracle udgiver sine kvartalsopdateringer.

Oracles sikkerhedspakker lukker ofte rigtig mange huller, og denne udgave er ingen undtagelse.

Databasegiganten udsender nemlig en salve af kvartalsopdateringer og lapper 155 unikke svagheder i forskellige Oracle-produkter.

Den produktpakke, som omfatter langt de fleste danske brugere, er naturligvis Java JRE.

Denne gang lukkes 25 unikke sårbarheder i Java JRE.

Du skal dog ikke lade dig skræmme af det høje antal Java-lapper. En sikkerhedspakke med 25 rettelser er ikke nødvendigvis værre end en med fem.

Faktisk kan det være udtryk for, at Oracle har succes med at få lukket sårbarheder i firmaets NemID-adgangskort.

Der har tidligere været problemer med NemID og nye Java-opdateringer. Nets oplyser dog, at denne gang er alt i skønneste orden.

Tre kritiske fra Microsoft

Kodegiganten fra Redmond har ni sikkerhedspunkter på menuen. Tre kritiske, fem vigtige og en moderat.

Opdateringspakken dække en bred vifte af Microsofts programmer herunder Windows, Internet Explorer, Office, .NET Framework og ASP.NET

De kritiske rettelser lukker svagheder i Internet Explorer, .NET Framework og Windows, som åbner for kodekørsel fra eksterne enheder.

Adobe forventes at komme med en rettelse til Adobe Flash Player.

Adobe har problemer med et hul i firmaets Digital Editions e-book og PDF reader, men den rettelse kommer nok først i næste uge.

Det skriver Adobe i denne udtalelse til den amerikanske biblioteksforening (American Library Association).

Læs også:

Microsoft på vej med stor-ændring i Windows Update

Linux-administrator: Her er mine daglige sikkerhedsudfordringer

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job