Opdateringer fra Oracle, Microsoft og Adobe: Store lappedag i dag

I dag bliver der lukket læssevis af sårbarheder, herunder 25 i Java JRE. Her er hele pakken.

Artikel top billede

Gør dig klar til en tirsdag med rigtig mange opdateringer til din software.

Der lappes nemlig huller af både Adobes, Microsofts og Oracles udviklerhold.

Det er helt normalt, at Microsoft lukker sårbarheder den anden tirsdag hver måned, men bunken af lapper er blevet ekstra stor i dag, fordi Oracle udgiver sine kvartalsopdateringer.

Oracles sikkerhedspakker lukker ofte rigtig mange huller, og denne udgave er ingen undtagelse.

Databasegiganten udsender nemlig en salve af kvartalsopdateringer og lapper 155 unikke svagheder i forskellige Oracle-produkter.

Den produktpakke, som omfatter langt de fleste danske brugere, er naturligvis Java JRE.

Denne gang lukkes 25 unikke sårbarheder i Java JRE.

Du skal dog ikke lade dig skræmme af det høje antal Java-lapper. En sikkerhedspakke med 25 rettelser er ikke nødvendigvis værre end en med fem.

Faktisk kan det være udtryk for, at Oracle har succes med at få lukket sårbarheder i firmaets NemID-adgangskort.

Der har tidligere været problemer med NemID og nye Java-opdateringer. Nets oplyser dog, at denne gang er alt i skønneste orden.

Tre kritiske fra Microsoft

Kodegiganten fra Redmond har ni sikkerhedspunkter på menuen. Tre kritiske, fem vigtige og en moderat.

Opdateringspakken dække en bred vifte af Microsofts programmer herunder Windows, Internet Explorer, Office, .NET Framework og ASP.NET

De kritiske rettelser lukker svagheder i Internet Explorer, .NET Framework og Windows, som åbner for kodekørsel fra eksterne enheder.

Adobe forventes at komme med en rettelse til Adobe Flash Player.

Adobe har problemer med et hul i firmaets Digital Editions e-book og PDF reader, men den rettelse kommer nok først i næste uge.

Det skriver Adobe i denne udtalelse til den amerikanske biblioteksforening (American Library Association).

Læs også:

Microsoft på vej med stor-ændring i Windows Update

Linux-administrator: Her er mine daglige sikkerhedsudfordringer

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura