Nets advarer: Ny Java giver bøvl med NemID

Den nye version af Java frigives nu, men Nets' test viser, at der er problemer med Java-versionerne i samspil med NemID. Du skal alligevel opdatere.

Artikel top billede

To nye versioner af Java er netop blevet frigivet som: Java 7 update 55 og Java 8 update 05.

Nets har testet dem i forhold til NemID. Og der er problemer.

"I forbindelse med disse tests har vi konstateret uhensigtsmæssigheder i forhold til brugen af NemID. Dette kan ramme alle brugere, men i særdeleshed brugere, der benytter bestemte kombinationer af Safari og Mac OS X," fortæller Søren Winge, der er pressechef i Nets, og han fortsætter:

"Derfor publicerer vi en vejledning på vores hjemmesider, hvor man som bruger kan se, hvordan man bedst håndterer dette. Den bliver lagt på nemid.nu fra morgenstunden (onsdag den 16. april, red.)," lyder det fra Søren Winge.

Du skal opdatere trods problemer

Til trods for, at der er uregelmæssigheder, anbefaler Nets stadig, at du opdaterer til de nye versioner på grund af sikkerheden.

"Der er ikke tale om sikkerhedsproblemer, det er alene uhensigtsmæssigheder, der kan være irriterende, eksempelvis i form af at en sikkerhedsadvarsel dukker op flere gange eller, at NemID ikke indlæses korrekt," siger han.

Og den hurtige løsning er, at man skifter til en ny browser.

"Hvis man som bruger af Safari-browseren oplever uhensigtsmæssigheder med brug af NemID efter opdatering af Java-softwaren, så kan man benytte en anden browser, eksempelvis Firefox," siger Søren Winge.

Nets tester

Det er første gang, at Nets på forhånd melder ud om resultatet af en intern test af Java og NemID.

Testfasen har firmaet blandt andet startet som en konsekvens af, at man i efteråret 2013 er blevet tilknyttet Oracles CAP-program.

Det giver Nets mulighed for at teste beta-versioner af Java overfor NemID inden de endelige versioner frigives af Oracle.

Nets fortæller, at man har varskoet Oracle om problemerne i forhold til NemID med de nye versioner af Java til Oracle.

Nets har tidligere oplevet problemer med NemID i forbindelse med en Java-opdatering. Det kan du læse mere om her:

Læs også:
Nets fraråder Java-opdatering der lukker 50 sikkerhedshuller

Nets advarer danskerne: I må ikke opdatere Java

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos