Nets advarer: Ny Java giver bøvl med NemID

Den nye version af Java frigives nu, men Nets' test viser, at der er problemer med Java-versionerne i samspil med NemID. Du skal alligevel opdatere.

Artikel top billede

To nye versioner af Java er netop blevet frigivet som: Java 7 update 55 og Java 8 update 05.

Nets har testet dem i forhold til NemID. Og der er problemer.

"I forbindelse med disse tests har vi konstateret uhensigtsmæssigheder i forhold til brugen af NemID. Dette kan ramme alle brugere, men i særdeleshed brugere, der benytter bestemte kombinationer af Safari og Mac OS X," fortæller Søren Winge, der er pressechef i Nets, og han fortsætter:

"Derfor publicerer vi en vejledning på vores hjemmesider, hvor man som bruger kan se, hvordan man bedst håndterer dette. Den bliver lagt på nemid.nu fra morgenstunden (onsdag den 16. april, red.)," lyder det fra Søren Winge.

Du skal opdatere trods problemer

Til trods for, at der er uregelmæssigheder, anbefaler Nets stadig, at du opdaterer til de nye versioner på grund af sikkerheden.

"Der er ikke tale om sikkerhedsproblemer, det er alene uhensigtsmæssigheder, der kan være irriterende, eksempelvis i form af at en sikkerhedsadvarsel dukker op flere gange eller, at NemID ikke indlæses korrekt," siger han.

Og den hurtige løsning er, at man skifter til en ny browser.

"Hvis man som bruger af Safari-browseren oplever uhensigtsmæssigheder med brug af NemID efter opdatering af Java-softwaren, så kan man benytte en anden browser, eksempelvis Firefox," siger Søren Winge.

Nets tester

Det er første gang, at Nets på forhånd melder ud om resultatet af en intern test af Java og NemID.

Testfasen har firmaet blandt andet startet som en konsekvens af, at man i efteråret 2013 er blevet tilknyttet Oracles CAP-program.

Det giver Nets mulighed for at teste beta-versioner af Java overfor NemID inden de endelige versioner frigives af Oracle.

Nets fortæller, at man har varskoet Oracle om problemerne i forhold til NemID med de nye versioner af Java til Oracle.

Nets har tidligere oplevet problemer med NemID i forbindelse med en Java-opdatering. Det kan du læse mere om her:

Læs også:
Nets fraråder Java-opdatering der lukker 50 sikkerhedshuller

Nets advarer danskerne: I må ikke opdatere Java

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse