Nets advarer: Ny Java giver bøvl med NemID

Den nye version af Java frigives nu, men Nets' test viser, at der er problemer med Java-versionerne i samspil med NemID. Du skal alligevel opdatere.

Artikel top billede

To nye versioner af Java er netop blevet frigivet som: Java 7 update 55 og Java 8 update 05.

Nets har testet dem i forhold til NemID. Og der er problemer.

"I forbindelse med disse tests har vi konstateret uhensigtsmæssigheder i forhold til brugen af NemID. Dette kan ramme alle brugere, men i særdeleshed brugere, der benytter bestemte kombinationer af Safari og Mac OS X," fortæller Søren Winge, der er pressechef i Nets, og han fortsætter:

"Derfor publicerer vi en vejledning på vores hjemmesider, hvor man som bruger kan se, hvordan man bedst håndterer dette. Den bliver lagt på nemid.nu fra morgenstunden (onsdag den 16. april, red.)," lyder det fra Søren Winge.

Du skal opdatere trods problemer

Til trods for, at der er uregelmæssigheder, anbefaler Nets stadig, at du opdaterer til de nye versioner på grund af sikkerheden.

"Der er ikke tale om sikkerhedsproblemer, det er alene uhensigtsmæssigheder, der kan være irriterende, eksempelvis i form af at en sikkerhedsadvarsel dukker op flere gange eller, at NemID ikke indlæses korrekt," siger han.

Og den hurtige løsning er, at man skifter til en ny browser.

"Hvis man som bruger af Safari-browseren oplever uhensigtsmæssigheder med brug af NemID efter opdatering af Java-softwaren, så kan man benytte en anden browser, eksempelvis Firefox," siger Søren Winge.

Nets tester

Det er første gang, at Nets på forhånd melder ud om resultatet af en intern test af Java og NemID.

Testfasen har firmaet blandt andet startet som en konsekvens af, at man i efteråret 2013 er blevet tilknyttet Oracles CAP-program.

Det giver Nets mulighed for at teste beta-versioner af Java overfor NemID inden de endelige versioner frigives af Oracle.

Nets fortæller, at man har varskoet Oracle om problemerne i forhold til NemID med de nye versioner af Java til Oracle.

Nets har tidligere oplevet problemer med NemID i forbindelse med en Java-opdatering. Det kan du læse mere om her:

Læs også:
Nets fraråder Java-opdatering der lukker 50 sikkerhedshuller

Nets advarer danskerne: I må ikke opdatere Java

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S