Nets advarer: Ny Java giver bøvl med NemID

Den nye version af Java frigives nu, men Nets' test viser, at der er problemer med Java-versionerne i samspil med NemID. Du skal alligevel opdatere.

Artikel top billede

To nye versioner af Java er netop blevet frigivet som: Java 7 update 55 og Java 8 update 05.

Nets har testet dem i forhold til NemID. Og der er problemer.

"I forbindelse med disse tests har vi konstateret uhensigtsmæssigheder i forhold til brugen af NemID. Dette kan ramme alle brugere, men i særdeleshed brugere, der benytter bestemte kombinationer af Safari og Mac OS X," fortæller Søren Winge, der er pressechef i Nets, og han fortsætter:

"Derfor publicerer vi en vejledning på vores hjemmesider, hvor man som bruger kan se, hvordan man bedst håndterer dette. Den bliver lagt på nemid.nu fra morgenstunden (onsdag den 16. april, red.)," lyder det fra Søren Winge.

Du skal opdatere trods problemer

Til trods for, at der er uregelmæssigheder, anbefaler Nets stadig, at du opdaterer til de nye versioner på grund af sikkerheden.

"Der er ikke tale om sikkerhedsproblemer, det er alene uhensigtsmæssigheder, der kan være irriterende, eksempelvis i form af at en sikkerhedsadvarsel dukker op flere gange eller, at NemID ikke indlæses korrekt," siger han.

Og den hurtige løsning er, at man skifter til en ny browser.

"Hvis man som bruger af Safari-browseren oplever uhensigtsmæssigheder med brug af NemID efter opdatering af Java-softwaren, så kan man benytte en anden browser, eksempelvis Firefox," siger Søren Winge.

Nets tester

Det er første gang, at Nets på forhånd melder ud om resultatet af en intern test af Java og NemID.

Testfasen har firmaet blandt andet startet som en konsekvens af, at man i efteråret 2013 er blevet tilknyttet Oracles CAP-program.

Det giver Nets mulighed for at teste beta-versioner af Java overfor NemID inden de endelige versioner frigives af Oracle.

Nets fortæller, at man har varskoet Oracle om problemerne i forhold til NemID med de nye versioner af Java til Oracle.

Nets har tidligere oplevet problemer med NemID i forbindelse med en Java-opdatering. Det kan du læse mere om her:

Læs også:
Nets fraråder Java-opdatering der lukker 50 sikkerhedshuller

Nets advarer danskerne: I må ikke opdatere Java

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S