TDC går sammen med jysk fiber-fjende: Skal drive nettet og sælge løsninger

TDC indgår stort samarbejde med den jyske fiber-kæmpe Trefor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC indgår et nyt strategisk samarbejde med Trefor, så TDC kommer til at sælge tv, telefoni og bredbånd til kunder på Trefors fibernet.

Det skriver Business.dk.

Trefor, der omsætter for cirka 2,5 milliarder kroner og er en af Trekantområdets største arbejdspladser med 610 medarbejdere, beholder ejerskabet over fibernettet, der dog fremover vil blive driftet af TDC.

I følge business.dk vil Trefor-kunderne med det nye samarbejde kunne vælge imellem TDC's produkter og Trefors egne.

"Det har været en stor og langvarig proces, men vi forener det bedste fra to verdener og øger konkurrencen for kunderne,« siger Knud Steen Larsen, administrerende direktør for Trefor, til business.dk.

Det er ikke første gang, at TDC går sammen med en virksomhed, man ellers har kæmpet imod i en række år. 

I 2013 købte TDC ComX, der - ligesom Trefor - leverede tv, bredbånd og ip-telefoni til omkring 34.000 husstande i København og Nordsjælland.

Med Trefor-aftalen er der dog kun tale om et "strategisk samarbejde." 

I en pressemeddelelse skriver Trefor, at TDC nu får adgang til at levere produkter og tjenester på fiber til flere end 95.000 husstande og virksomheder i Trekantområdet.

"Vi har gennem en del år investeret massivt i etablering af fibernet i Trekantområdet, og med den nye aftale får vi mulighed for fortsat at tilbyde vores kunder det hurtigste bredbånd og samtidig det bedste indhold," udtaler Knud Steen Larsen fra Trefor. 

TDC's Carsten Dilling mener, at aftalen på sigt vil føre til en bedre udnyttelse af de "meget store fiberinvesteringer, som i de senere år er gennemført."

Læs mere senere på Computerworld.

Læs også:

TDC tvunget til at smide pris-bombe: Kæmper om erhvervskunderne

Derfor opsagde TDC 60 partneraftaler: Kunderne blev spammet

TDC, Telia, Telenor og 3: Nu er de fire - men snart kun tre

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job