TDC går sammen med jysk fiber-fjende: Skal drive nettet og sælge løsninger

TDC indgår stort samarbejde med den jyske fiber-kæmpe Trefor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC indgår et nyt strategisk samarbejde med Trefor, så TDC kommer til at sælge tv, telefoni og bredbånd til kunder på Trefors fibernet.

Det skriver Business.dk.

Trefor, der omsætter for cirka 2,5 milliarder kroner og er en af Trekantområdets største arbejdspladser med 610 medarbejdere, beholder ejerskabet over fibernettet, der dog fremover vil blive driftet af TDC.

I følge business.dk vil Trefor-kunderne med det nye samarbejde kunne vælge imellem TDC's produkter og Trefors egne.

"Det har været en stor og langvarig proces, men vi forener det bedste fra to verdener og øger konkurrencen for kunderne,« siger Knud Steen Larsen, administrerende direktør for Trefor, til business.dk.

Det er ikke første gang, at TDC går sammen med en virksomhed, man ellers har kæmpet imod i en række år. 

I 2013 købte TDC ComX, der - ligesom Trefor - leverede tv, bredbånd og ip-telefoni til omkring 34.000 husstande i København og Nordsjælland.

Med Trefor-aftalen er der dog kun tale om et "strategisk samarbejde." 

I en pressemeddelelse skriver Trefor, at TDC nu får adgang til at levere produkter og tjenester på fiber til flere end 95.000 husstande og virksomheder i Trekantområdet.

"Vi har gennem en del år investeret massivt i etablering af fibernet i Trekantområdet, og med den nye aftale får vi mulighed for fortsat at tilbyde vores kunder det hurtigste bredbånd og samtidig det bedste indhold," udtaler Knud Steen Larsen fra Trefor. 

TDC's Carsten Dilling mener, at aftalen på sigt vil føre til en bedre udnyttelse af de "meget store fiberinvesteringer, som i de senere år er gennemført."

Læs mere senere på Computerworld.

Læs også:

TDC tvunget til at smide pris-bombe: Kæmper om erhvervskunderne

Derfor opsagde TDC 60 partneraftaler: Kunderne blev spammet

TDC, Telia, Telenor og 3: Nu er de fire - men snart kun tre

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S