Apple og IBM på trapperne med nye fælles-produkter

Apple og IBM er på trapperne med de første løsninger, efter selskabet i sommer indgik en kæmpe-aftale med hinanden.

Artikel top billede

Apple og IBM vil inden for en måned være klar med de første produkter fra den kæmpe-aftale, som de to selskaber indgik i sommer.

Den kan du læse mere om her: Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS.

Apples topchef, Tim Cook, mener, at de kommende IBM/Apple-produkter vil kunne 'ændre den måde, som folk arbejder på.'

Der bliver tale om mobile software-løsninger til erhvervslivet, der bygger på en tæt kobling mellem Apples iPhones og iPad og IBM's løsninger inden for cloud, sikkerhed og avancerede analyseværktøjer.

De første løsninger vil være rettet mod finans-, tele-, og transport-sektorerne, forsikrings-branchen og det offentlige, oplyser selskaberne.

Som led i aftalen vil IBM begynde at sælge iPhones og iPads til selskabets erhvervskunder, mens Apple til gengæld vil åbne helt nye målrettede support-kontorer, der alene skal håndtere erhvervskunder.

Aftalen mellem de to selskaber - det modebevidste og smarte Apple og det støvede og old-school IBM - fik øjenbrynene til at løfte sig flere steder, men aftalen giver ganske god mening for begge selskaber.

Apple har nemlig ikke særligt godt fat i erhvervslivet, som ikke mindst Microsoft med sine nye Lumia-telefoner og Windows 10 går målrettet efter.

Det kan du læse mere om her: Jagten er gået ind: Microsoft går efter erhvervsbrugerne med Windows 10

På den anden har IBM stærkt behov for at få bedre fodfæste på det mobile marked, der fortsat er i rivende udvikling.

Faktisk er netop det mobile område et kerneområde for IBM i den store strategiske kurs-ændring, som selskabet er ved at gennemføre i disse år.

Det kan du læse mere om her: Brat fald: IBM's omsætning og indtjening dykker

Læs også: Apples plan: En kæmpe-sværm af nye og innovative apps på vej til dig

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse