Apple og IBM på trapperne med nye fælles-produkter

Apple og IBM er på trapperne med de første løsninger, efter selskabet i sommer indgik en kæmpe-aftale med hinanden.

Artikel top billede

Apple og IBM vil inden for en måned være klar med de første produkter fra den kæmpe-aftale, som de to selskaber indgik i sommer.

Den kan du læse mere om her: Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS.

Apples topchef, Tim Cook, mener, at de kommende IBM/Apple-produkter vil kunne 'ændre den måde, som folk arbejder på.'

Der bliver tale om mobile software-løsninger til erhvervslivet, der bygger på en tæt kobling mellem Apples iPhones og iPad og IBM's løsninger inden for cloud, sikkerhed og avancerede analyseværktøjer.

De første løsninger vil være rettet mod finans-, tele-, og transport-sektorerne, forsikrings-branchen og det offentlige, oplyser selskaberne.

Som led i aftalen vil IBM begynde at sælge iPhones og iPads til selskabets erhvervskunder, mens Apple til gengæld vil åbne helt nye målrettede support-kontorer, der alene skal håndtere erhvervskunder.

Aftalen mellem de to selskaber - det modebevidste og smarte Apple og det støvede og old-school IBM - fik øjenbrynene til at løfte sig flere steder, men aftalen giver ganske god mening for begge selskaber.

Apple har nemlig ikke særligt godt fat i erhvervslivet, som ikke mindst Microsoft med sine nye Lumia-telefoner og Windows 10 går målrettet efter.

Det kan du læse mere om her: Jagten er gået ind: Microsoft går efter erhvervsbrugerne med Windows 10

På den anden har IBM stærkt behov for at få bedre fodfæste på det mobile marked, der fortsat er i rivende udvikling.

Faktisk er netop det mobile område et kerneområde for IBM i den store strategiske kurs-ændring, som selskabet er ved at gennemføre i disse år.

Det kan du læse mere om her: Brat fald: IBM's omsætning og indtjening dykker

Læs også: Apples plan: En kæmpe-sværm af nye og innovative apps på vej til dig

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S