Frigiver API'er til Office 365: Nu kan du selv udvikle til Office 365

Microsoft åbner Office 365 for tredjeparts-udviklere, der nu selv kan være med til at udbygge et af Microsofts vigtigste produkter.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft slår dørene op for tredjeparts-udviklere, der ønsker at skrive kode og bygge løsninger til det cloud-baserede Office 365.

Det sker med frigivelsen af en række API'er ('application programming interfaces'), der er små stykker kode, som fungerer som 'lim' mellem programmører og selskabers kode og grundproduktet, Office 365.

Dermed bliver der åbnet for, at massevis af selskaber verden over vil kunne tilføje features og funktioner til Office 365-viften af produkter, der blandt andet tæller cloud-baseret mail, fil-håndtering, kalender, kontakt-oversigt og lignende.

Microsoft nævner selv muligheden for eksempelvis at bygge en applikation, der kan gøre, at brugerens rejse-reservationer og -billetter automatisk bliver placeret i kalenderen.

Eller bygge en CRM-applikation, der kan forbinde data og informationer fra et salg eller en kunde direkte med sælgerens mail og andre filer.

Du kan finde Microsofts vejledning til API'erne her.

Satser på Office 365

Lanceringen af API'erne understreger, at Microsoft mener det alvorligt med Office 365, som spiller en væsentlig rolle i Microsoft nye cloud-baserede strategi.

Efter flere års besværligheder meddelte Microsofts nye topchef, Satya Nadella, i foråret, at Microsoft skulle bevæge sig væk fra det mangeårige fokus på Windows og over mod en ny tid, hvor selskabets cloud- og mobile produkter skal i højsædet.

Det kan du læse mere om her: Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

I denne transformation spiller Office 365 en væsentlig rolle som det cloud-baserede Microsoft-produkt, der har fået bedst fat i markedet.

Det kan du læse mere om her: Microsoft på rette vej: Omsætning buldrer i vejret - men indtjeningen falder

Microsoft vurderer selv, at 70 procent af verdens 500 største virksomheder i dag anvender Office 365 i en eller anden udstrækning.

Ifølge selskabet håndterer Microsofts datacentre indtil videre 450 petabyte data i Office 365-regi.

Microsoft oplyser, at selskabet senere vil lancere flere API'er - blandt andet til Yammer og andre tjenester.

Selskabet har gennem årene fået opbygget et særdeles omfattende økosystem af udvikler-partnere, der udvikler og sælger supplerende løsninger til Microsofts produkter.

Netop API'erne har i et stykke tid været 'det nye sorte' i softwarebranchen.

Det skyldes, at et system eller en applikation i dag sjældent kan leve et isoleret liv, men derimod ofte vil indgå i en større sammenhæng, hvor det altså dermed er nødvendigt, at applikationen kan kommunikere og interagere med andre både interne og eksterne løsninger.

Læs også:

Stor cloud-test: Office 365 versus Google Apps i 2014

Microsofts nye Office-plan: Sådan skal løsningerne fungere nu

Det nye Microsoft: Program-cyklus skal op i fart

Microsofts tophemmelige datacenter: Her gemmer vi dine data

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS