Høje priser i Danmark? Internet er billigere i Sverige, Finland og 41 andre lande

Danmark har trods indædt konkurrence langt fra de laveste internet-priser. Faktisk betaler man mindre i både Frankrig, Sverige og Finland.

Artikel top billede

Gentagende gange har danske internet-forbrugere lagt ører og øjne til, at prisen på det danske bredbåndsmarked er historisk lav grundet hård konkurrence her til lands.

Priserne for adgang til nettet og danskernes abonnementspriser hører dog langtfra til de billigste i verden - eller i Europa og Norden for den sags skyld.

Danmark er således rangeret på en 44. plads over tilslutningspris på bredbånd, mens vores gennemsnitlige abonnementspriser ligger på 25. pladsen over en liste på 82 lande, som bredbåndsstatistik-selskabet Point Topic har begået.

Point Topic har målt bredbåndstjenester fra 279 operatører i knap 3.000 husstande i tredje kvartal af 2014.

Listen er toppet af Makedonien, som er billigst på både tilslutning og abonnement, mens Qatar er dyrest på tilslutningen, og Bolivia har de dyreste abonnementer.

Kan det blive billigere?

Lande som Sverige, Finland, Frankrig og Storbritannien har lavere priser end Danmark på både tilslutning og gennemsnitlige abonnementspriser.

Derfor har Computerworld spurgt direktør Jakob Willer hos Teleindustrien, som er teleselskabernes branchesamarbejde, om der er rum for, at priserne kan presses yderligere ned i Danmark.

Han indleder med at sige, at det er et svært spørgsmål at besvare, da der er tale om vidt forskellige konkurrencesituationer og investeringsniveauer i de forskellige lande.

Samtidig pointerer han, at kvaliteten af ydelserne stiger, mens der bliver investeret i forskellige typer teknologi og tilbudt både tv og telefoni sammen med bredbånd.

Det kan således være svært at sammenligne bredbånd fra land til land.

Vi er ikke Hviderusland

"Man kan ikke nødvendigvis drage den slutning, at priserne i Danmark kan blive eller bør være lavere, fordi der kan findes lavere priser i andre lande som for eksempel Makedonien eller Hviderusland," lyder det fra Jakob Willer.

"Tilgængeligheden af den digitale infrastruktur er også anderledes i disse lande, og det er så vidt jeg umiddelbart kan se heller ikke inddraget i rapporten fra Point Topic," fortsætter han.

En undersøgelse fra Erhvervsstyrelsen i 2013 viste, at de billigste priser på eksempelvis mobilt bredbånd er faldet fra 156 kroner i 2009 til 77 kroner i 2012.

Så noget er det altså sket herhjemme, selvom Danmark langt fra er det billigste bredbåndland ifølge Point Topic.

Dit teleselskab har svært ved at tjene nok penge på dig


Her er krisen i den danske telebranche: Derfor vil den ramme dig

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job