Høje priser i Danmark? Internet er billigere i Sverige, Finland og 41 andre lande

Danmark har trods indædt konkurrence langt fra de laveste internet-priser. Faktisk betaler man mindre i både Frankrig, Sverige og Finland.

Artikel top billede

Gentagende gange har danske internet-forbrugere lagt ører og øjne til, at prisen på det danske bredbåndsmarked er historisk lav grundet hård konkurrence her til lands.

Priserne for adgang til nettet og danskernes abonnementspriser hører dog langtfra til de billigste i verden - eller i Europa og Norden for den sags skyld.

Danmark er således rangeret på en 44. plads over tilslutningspris på bredbånd, mens vores gennemsnitlige abonnementspriser ligger på 25. pladsen over en liste på 82 lande, som bredbåndsstatistik-selskabet Point Topic har begået.

Point Topic har målt bredbåndstjenester fra 279 operatører i knap 3.000 husstande i tredje kvartal af 2014.

Listen er toppet af Makedonien, som er billigst på både tilslutning og abonnement, mens Qatar er dyrest på tilslutningen, og Bolivia har de dyreste abonnementer.

Kan det blive billigere?

Lande som Sverige, Finland, Frankrig og Storbritannien har lavere priser end Danmark på både tilslutning og gennemsnitlige abonnementspriser.

Derfor har Computerworld spurgt direktør Jakob Willer hos Teleindustrien, som er teleselskabernes branchesamarbejde, om der er rum for, at priserne kan presses yderligere ned i Danmark.

Han indleder med at sige, at det er et svært spørgsmål at besvare, da der er tale om vidt forskellige konkurrencesituationer og investeringsniveauer i de forskellige lande.

Samtidig pointerer han, at kvaliteten af ydelserne stiger, mens der bliver investeret i forskellige typer teknologi og tilbudt både tv og telefoni sammen med bredbånd.

Det kan således være svært at sammenligne bredbånd fra land til land.

Vi er ikke Hviderusland

"Man kan ikke nødvendigvis drage den slutning, at priserne i Danmark kan blive eller bør være lavere, fordi der kan findes lavere priser i andre lande som for eksempel Makedonien eller Hviderusland," lyder det fra Jakob Willer.

"Tilgængeligheden af den digitale infrastruktur er også anderledes i disse lande, og det er så vidt jeg umiddelbart kan se heller ikke inddraget i rapporten fra Point Topic," fortsætter han.

En undersøgelse fra Erhvervsstyrelsen i 2013 viste, at de billigste priser på eksempelvis mobilt bredbånd er faldet fra 156 kroner i 2009 til 77 kroner i 2012.

Så noget er det altså sket herhjemme, selvom Danmark langt fra er det billigste bredbåndland ifølge Point Topic.

Dit teleselskab har svært ved at tjene nok penge på dig


Her er krisen i den danske telebranche: Derfor vil den ramme dig

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job