Høje priser i Danmark? Internet er billigere i Sverige, Finland og 41 andre lande

Danmark har trods indædt konkurrence langt fra de laveste internet-priser. Faktisk betaler man mindre i både Frankrig, Sverige og Finland.

Artikel top billede

Gentagende gange har danske internet-forbrugere lagt ører og øjne til, at prisen på det danske bredbåndsmarked er historisk lav grundet hård konkurrence her til lands.

Priserne for adgang til nettet og danskernes abonnementspriser hører dog langtfra til de billigste i verden - eller i Europa og Norden for den sags skyld.

Danmark er således rangeret på en 44. plads over tilslutningspris på bredbånd, mens vores gennemsnitlige abonnementspriser ligger på 25. pladsen over en liste på 82 lande, som bredbåndsstatistik-selskabet Point Topic har begået.

Point Topic har målt bredbåndstjenester fra 279 operatører i knap 3.000 husstande i tredje kvartal af 2014.

Listen er toppet af Makedonien, som er billigst på både tilslutning og abonnement, mens Qatar er dyrest på tilslutningen, og Bolivia har de dyreste abonnementer.

Kan det blive billigere?

Lande som Sverige, Finland, Frankrig og Storbritannien har lavere priser end Danmark på både tilslutning og gennemsnitlige abonnementspriser.

Derfor har Computerworld spurgt direktør Jakob Willer hos Teleindustrien, som er teleselskabernes branchesamarbejde, om der er rum for, at priserne kan presses yderligere ned i Danmark.

Han indleder med at sige, at det er et svært spørgsmål at besvare, da der er tale om vidt forskellige konkurrencesituationer og investeringsniveauer i de forskellige lande.

Samtidig pointerer han, at kvaliteten af ydelserne stiger, mens der bliver investeret i forskellige typer teknologi og tilbudt både tv og telefoni sammen med bredbånd.

Det kan således være svært at sammenligne bredbånd fra land til land.

Vi er ikke Hviderusland

"Man kan ikke nødvendigvis drage den slutning, at priserne i Danmark kan blive eller bør være lavere, fordi der kan findes lavere priser i andre lande som for eksempel Makedonien eller Hviderusland," lyder det fra Jakob Willer.

"Tilgængeligheden af den digitale infrastruktur er også anderledes i disse lande, og det er så vidt jeg umiddelbart kan se heller ikke inddraget i rapporten fra Point Topic," fortsætter han.

En undersøgelse fra Erhvervsstyrelsen i 2013 viste, at de billigste priser på eksempelvis mobilt bredbånd er faldet fra 156 kroner i 2009 til 77 kroner i 2012.

Så noget er det altså sket herhjemme, selvom Danmark langt fra er det billigste bredbåndland ifølge Point Topic.

Dit teleselskab har svært ved at tjene nok penge på dig


Her er krisen i den danske telebranche: Derfor vil den ramme dig

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse