Friske tal: Så meget er dine bredbåndspriser faldet

I takt med at priserne er raslet ned, er antallet af mobile bredbåndsabonnementer eksploderet, viser tal fra Erhvervsstyrelsen.

Artikel top billede

Læs også: Så hurtigt bredbånd har den typiske dansker

Mens tele-aktører i ny og næ klager over konkurrencesituationen på det danske bredbåndsmarked, kan de danske forbrugere se grinende til.

For den hårde konkurrence på telemarkedet kommer i den grad de danske forbrugere til gode.

Som noget nyt har Erhvervsstyrelse nemlig koblet prisudviklingen på mobilt bredbånd med væksten i de mobile bredbåndsabonnementer, og det er rar læsning for forbrugerne.

Antallet af abonnementer på mobilt bredbånd nåede i 2012 op på 980.000. Det er mere end dobbelt så mange abonnenter som i 2009, hvor tallet lød på 419.000.

I samme tidsrum er prisen på det billigste abonnement på markedet faldet fra 156 kroner i 2009 til 77 kroner i 2012.

Dermed kan Erhvervsstyrelsen klappe sig selv på skulderen, blot få dage efter indirekte at være blevet kritiseret for ikke at gøre nok for at sikre gode konkurrencevilkår, og mens de danske yderområders opråb om bedre bredbånd jævnligt lyder.

"Vi sikrer gode konkurrencemuligheder på telemarkedet, som muliggør lave priser for forbrugerne. Samtidig regulerer vi telemarkedet, så der fx bliver mobil bredbåndsdækning i områder, som har de dårligste bredbåndsmuligheder," siger vicedirektør i Erhvervsstyrelsen Finn Petersen i en nyhedsmeddelelse.

Ifølge Erhvervsstyrelsens seneste statistik fortsætter datatrafikken fra mobiltelefonerne med at eksplodere. På blot et år er trafikken vokset med 240 procent og rundede i første halvår af 2012 6,9 milliarder megabyte.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job