Friske tal: Så meget er dine bredbåndspriser faldet

I takt med at priserne er raslet ned, er antallet af mobile bredbåndsabonnementer eksploderet, viser tal fra Erhvervsstyrelsen.

Artikel top billede

Læs også: Så hurtigt bredbånd har den typiske dansker

Mens tele-aktører i ny og næ klager over konkurrencesituationen på det danske bredbåndsmarked, kan de danske forbrugere se grinende til.

For den hårde konkurrence på telemarkedet kommer i den grad de danske forbrugere til gode.

Som noget nyt har Erhvervsstyrelse nemlig koblet prisudviklingen på mobilt bredbånd med væksten i de mobile bredbåndsabonnementer, og det er rar læsning for forbrugerne.

Antallet af abonnementer på mobilt bredbånd nåede i 2012 op på 980.000. Det er mere end dobbelt så mange abonnenter som i 2009, hvor tallet lød på 419.000.

I samme tidsrum er prisen på det billigste abonnement på markedet faldet fra 156 kroner i 2009 til 77 kroner i 2012.

Dermed kan Erhvervsstyrelsen klappe sig selv på skulderen, blot få dage efter indirekte at være blevet kritiseret for ikke at gøre nok for at sikre gode konkurrencevilkår, og mens de danske yderområders opråb om bedre bredbånd jævnligt lyder.

"Vi sikrer gode konkurrencemuligheder på telemarkedet, som muliggør lave priser for forbrugerne. Samtidig regulerer vi telemarkedet, så der fx bliver mobil bredbåndsdækning i områder, som har de dårligste bredbåndsmuligheder," siger vicedirektør i Erhvervsstyrelsen Finn Petersen i en nyhedsmeddelelse.

Ifølge Erhvervsstyrelsens seneste statistik fortsætter datatrafikken fra mobiltelefonerne med at eksplodere. På blot et år er trafikken vokset med 240 procent og rundede i første halvår af 2012 6,9 milliarder megabyte.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks