Dansk Navision-hus finder tysk partner

Novavision, som udvikler Navision-løsninger til den grafiske branche, har indgået en aftale med den tyske leverandør af trykkeriudstyr Heidelberg. Novavisions direktør forventer, at aftalen mindst vil fordoble omsætningen i løbet af de næste to år.

Det danske Navision-hus Novavision har indgået en aftale med den tyske trykkeriudstyrsproducent Heidelberg om distribution af Novavisions software i Tyskland og de øvrige tysktalende lande i Europa.

For den lille danske virksomhed med base i Århus er det et vigtigt skridt på vejen ud på det store europæiske marked.

- Samarbejdet med Heidelberg er strategisk. Vi har store forventninger til fremtiden, siger Kristian Rønnow, administrerende direktør i Novavision.

Han håber, at aftalen mindst vil fordoble Novavisions omsætning i løbet af de næste to år.

Aftalen betyder, at Heidelberg bliver eneforhandler af Novavisions produkt Printvis på alle tysktalende markeder.

Printvis er en udvidelse til Navision Attain fra Microsoft Business Solutions ? det tidligere Navision ? som henvender sig til den grafiske branches ERP-behov.

Novavision har godt 30 ansatte i Danmark og Norge.

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird