Microsoft Band allerede udsolgt - salg går som lyn og torden

Microsoft melder totalt udsolgt af selskabets nye smartwatch, Microsoft Band, der er blevet revet væk fra selskabets online-butik. Nu dannes der køer i de fysiske butikker.

Artikel top billede

Det tog ikke mange timer før Microsofts lagre med det ny-lancerede smartwatch, Microsoft Band, var rungende tomme.

Microsoft melder nemlig totalt udsolgt af Microsoft Band i alle størrelser i selskabets online-butik, MicrosoftStore.com, hvor Microsoft Band blev sat til salg for et par dage siden.

Det kan du læse mere om her: Microsoft klar med sit eget smartwatch: Her er Microsoft Band

"Udsolgt på grund af overvældende efterspørgsel. Find Microsoft Band i din lokale Windows Store," lyder det kortfattet fra Microsoft.

Ifølge selskabet kan man blive skrevet op på venteliste og herfra modtage besked, når Microsoft er klar med den næste sending af den lille armbånds-computer.

Kødannelse i Windows Store

Microsoft Band kan indtil videre alene købes i USA, hvorfra Computerworld er i færd med at hjemskaffe et eksemplar.

Angiveligt kommer der til at gå en rum tid, inden Microsoft vil udbyde Microsoft Band i lande uden for USA.

Microsoft har meddelt, at der trods tømte lagre i online-butikken fortsat er mulighed for at finde eksemplarer i de fysiske Windows Store-butikker.

Den melding har ført til kø-dannelser i flere Windows Store-butikker, hvor amerikanerne er strømmet til i håbet om at erhverve sig et af de nye smartwatches.

Se for eksempel dette billede fra Twitter og dette billede fra Neowin.

Det er ganske usædvanligt for Microsoft ligefrem at melde om kø-dannelser og udsolgt af selskabets ny-lancerede produkter, mens konkurrenten Apple nærmest har gjort det til en stil, når selskabet lancerer nye produkter.

Microsoft har ikke oplyst, hvor mange eksemplarer af Microsoft Band, der er blevet solgt, inden lagrene var tømte.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse