Microsoft Band allerede udsolgt - salg går som lyn og torden

Microsoft melder totalt udsolgt af selskabets nye smartwatch, Microsoft Band, der er blevet revet væk fra selskabets online-butik. Nu dannes der køer i de fysiske butikker.

Artikel top billede

Det tog ikke mange timer før Microsofts lagre med det ny-lancerede smartwatch, Microsoft Band, var rungende tomme.

Microsoft melder nemlig totalt udsolgt af Microsoft Band i alle størrelser i selskabets online-butik, MicrosoftStore.com, hvor Microsoft Band blev sat til salg for et par dage siden.

Det kan du læse mere om her: Microsoft klar med sit eget smartwatch: Her er Microsoft Band

"Udsolgt på grund af overvældende efterspørgsel. Find Microsoft Band i din lokale Windows Store," lyder det kortfattet fra Microsoft.

Ifølge selskabet kan man blive skrevet op på venteliste og herfra modtage besked, når Microsoft er klar med den næste sending af den lille armbånds-computer.

Kødannelse i Windows Store

Microsoft Band kan indtil videre alene købes i USA, hvorfra Computerworld er i færd med at hjemskaffe et eksemplar.

Angiveligt kommer der til at gå en rum tid, inden Microsoft vil udbyde Microsoft Band i lande uden for USA.

Microsoft har meddelt, at der trods tømte lagre i online-butikken fortsat er mulighed for at finde eksemplarer i de fysiske Windows Store-butikker.

Den melding har ført til kø-dannelser i flere Windows Store-butikker, hvor amerikanerne er strømmet til i håbet om at erhverve sig et af de nye smartwatches.

Se for eksempel dette billede fra Twitter og dette billede fra Neowin.

Det er ganske usædvanligt for Microsoft ligefrem at melde om kø-dannelser og udsolgt af selskabets ny-lancerede produkter, mens konkurrenten Apple nærmest har gjort det til en stil, når selskabet lancerer nye produkter.

Microsoft har ikke oplyst, hvor mange eksemplarer af Microsoft Band, der er blevet solgt, inden lagrene var tømte.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job