Microsoft Band allerede udsolgt - salg går som lyn og torden

Microsoft melder totalt udsolgt af selskabets nye smartwatch, Microsoft Band, der er blevet revet væk fra selskabets online-butik. Nu dannes der køer i de fysiske butikker.

Artikel top billede

Det tog ikke mange timer før Microsofts lagre med det ny-lancerede smartwatch, Microsoft Band, var rungende tomme.

Microsoft melder nemlig totalt udsolgt af Microsoft Band i alle størrelser i selskabets online-butik, MicrosoftStore.com, hvor Microsoft Band blev sat til salg for et par dage siden.

Det kan du læse mere om her: Microsoft klar med sit eget smartwatch: Her er Microsoft Band

"Udsolgt på grund af overvældende efterspørgsel. Find Microsoft Band i din lokale Windows Store," lyder det kortfattet fra Microsoft.

Ifølge selskabet kan man blive skrevet op på venteliste og herfra modtage besked, når Microsoft er klar med den næste sending af den lille armbånds-computer.

Kødannelse i Windows Store

Microsoft Band kan indtil videre alene købes i USA, hvorfra Computerworld er i færd med at hjemskaffe et eksemplar.

Angiveligt kommer der til at gå en rum tid, inden Microsoft vil udbyde Microsoft Band i lande uden for USA.

Microsoft har meddelt, at der trods tømte lagre i online-butikken fortsat er mulighed for at finde eksemplarer i de fysiske Windows Store-butikker.

Den melding har ført til kø-dannelser i flere Windows Store-butikker, hvor amerikanerne er strømmet til i håbet om at erhverve sig et af de nye smartwatches.

Se for eksempel dette billede fra Twitter og dette billede fra Neowin.

Det er ganske usædvanligt for Microsoft ligefrem at melde om kø-dannelser og udsolgt af selskabets ny-lancerede produkter, mens konkurrenten Apple nærmest har gjort det til en stil, når selskabet lancerer nye produkter.

Microsoft har ikke oplyst, hvor mange eksemplarer af Microsoft Band, der er blevet solgt, inden lagrene var tømte.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland