Microsoft Band allerede udsolgt - salg går som lyn og torden

Microsoft melder totalt udsolgt af selskabets nye smartwatch, Microsoft Band, der er blevet revet væk fra selskabets online-butik. Nu dannes der køer i de fysiske butikker.

Artikel top billede

Det tog ikke mange timer før Microsofts lagre med det ny-lancerede smartwatch, Microsoft Band, var rungende tomme.

Microsoft melder nemlig totalt udsolgt af Microsoft Band i alle størrelser i selskabets online-butik, MicrosoftStore.com, hvor Microsoft Band blev sat til salg for et par dage siden.

Det kan du læse mere om her: Microsoft klar med sit eget smartwatch: Her er Microsoft Band

"Udsolgt på grund af overvældende efterspørgsel. Find Microsoft Band i din lokale Windows Store," lyder det kortfattet fra Microsoft.

Ifølge selskabet kan man blive skrevet op på venteliste og herfra modtage besked, når Microsoft er klar med den næste sending af den lille armbånds-computer.

Kødannelse i Windows Store

Microsoft Band kan indtil videre alene købes i USA, hvorfra Computerworld er i færd med at hjemskaffe et eksemplar.

Angiveligt kommer der til at gå en rum tid, inden Microsoft vil udbyde Microsoft Band i lande uden for USA.

Microsoft har meddelt, at der trods tømte lagre i online-butikken fortsat er mulighed for at finde eksemplarer i de fysiske Windows Store-butikker.

Den melding har ført til kø-dannelser i flere Windows Store-butikker, hvor amerikanerne er strømmet til i håbet om at erhverve sig et af de nye smartwatches.

Se for eksempel dette billede fra Twitter og dette billede fra Neowin.

Det er ganske usædvanligt for Microsoft ligefrem at melde om kø-dannelser og udsolgt af selskabets ny-lancerede produkter, mens konkurrenten Apple nærmest har gjort det til en stil, når selskabet lancerer nye produkter.

Microsoft har ikke oplyst, hvor mange eksemplarer af Microsoft Band, der er blevet solgt, inden lagrene var tømte.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil