Omstridt internet-skat bliver droppet i 11. time

Et omstridt forslag om betaling for brugen af internettet målt per gigabyte er blevet droppet i Ungarn efter et sandt folkeligt oprør med slagråb som "Free Wifi! Free Internet! Free Hungary"

Artikel top billede

Efter indbyggere i Budapest i titusindevis har marcheret i protest med deres smartphones hævet over hovedet, trækker den ungarske regering nu sit alternative forslag om indførelse af internet-skat tilbage.

Demonstranterne begyndte at marchere i søndags, og siden har slagsange som "Free Wifi! Free Internet! Free Hungary" gjaldet i gaderne, mens andre aktivister har smidt gamle computerdele mod det regeringsbærende Fidesz-partis hovedkvarter.

Ungarns premierminister Viktor Orban erkender ovenpå de heftige demonstrationer, at lovforslaget ikke kan gennemføres i sin nuværende form og trækker det tilbage.

Forslaget var ellers født med det formål, at Ungarns statskasse kunne fedes lidt op ved at opkræve en månedlige afgift for internetbrug på omkring tre kroner per forbrugte gigabyte med at maksimumloft på 17 kroner for privatpersoner og 120 kroner for virksomheder.

Ifølge BBC gik Viktor Orban på offentlig radio med følgende udmelding:

"Hvis folket ikke blot hader noget, men også anser det som urimeligt, så bør det ikke indføres."

EU advarede om skat

Glæden over tilbagetrækningen af det ungarske forslag vækker glæde i EU, som har kæmpet for at få den ungarske regering til at sløjfe forslaget.

Den afgående EU-kommissær for Europas digitalisering, Neelie Kroes, kaster armene i vejret på selve dagen, hvor hun takker farvel til sin kommissærtitel.

"Jeg er meget glad på det ungarske folks vegne. Deres stemmer blev hørt. Jeg er også stolt over, at EU-Kommissionen spillede en positiv rolle i at beskytte europæiske værdier og det digitale Europa," lyder det i en pressemeddelelse fra EU-kommissæreren.

EU har tidligere på det kraftigste advaret om, at en ungarsk indførelse af internet-skatten kunne betyde, at andre regeringer ville få samme ide.

"Hvis Ungarn har held til at få indført lovforslaget, så kan det blive et problem i andre EU-medlemslande, og dermed et problem for væksten i EU. Enhver regering, der forsøger med noget lignende (intetnet-beskatning, red.), vil fejle," lød det fra Neelie Kroes' talsmand, inden Ungarn vendte rundt på en tallerken.

Læs også:
EU advarer: Internet-skatter risikerer at ramme Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S