Omstridt internet-skat bliver droppet i 11. time

Et omstridt forslag om betaling for brugen af internettet målt per gigabyte er blevet droppet i Ungarn efter et sandt folkeligt oprør med slagråb som "Free Wifi! Free Internet! Free Hungary"

Artikel top billede

Efter indbyggere i Budapest i titusindevis har marcheret i protest med deres smartphones hævet over hovedet, trækker den ungarske regering nu sit alternative forslag om indførelse af internet-skat tilbage.

Demonstranterne begyndte at marchere i søndags, og siden har slagsange som "Free Wifi! Free Internet! Free Hungary" gjaldet i gaderne, mens andre aktivister har smidt gamle computerdele mod det regeringsbærende Fidesz-partis hovedkvarter.

Ungarns premierminister Viktor Orban erkender ovenpå de heftige demonstrationer, at lovforslaget ikke kan gennemføres i sin nuværende form og trækker det tilbage.

Forslaget var ellers født med det formål, at Ungarns statskasse kunne fedes lidt op ved at opkræve en månedlige afgift for internetbrug på omkring tre kroner per forbrugte gigabyte med at maksimumloft på 17 kroner for privatpersoner og 120 kroner for virksomheder.

Ifølge BBC gik Viktor Orban på offentlig radio med følgende udmelding:

"Hvis folket ikke blot hader noget, men også anser det som urimeligt, så bør det ikke indføres."

EU advarede om skat

Glæden over tilbagetrækningen af det ungarske forslag vækker glæde i EU, som har kæmpet for at få den ungarske regering til at sløjfe forslaget.

Den afgående EU-kommissær for Europas digitalisering, Neelie Kroes, kaster armene i vejret på selve dagen, hvor hun takker farvel til sin kommissærtitel.

"Jeg er meget glad på det ungarske folks vegne. Deres stemmer blev hørt. Jeg er også stolt over, at EU-Kommissionen spillede en positiv rolle i at beskytte europæiske værdier og det digitale Europa," lyder det i en pressemeddelelse fra EU-kommissæreren.

EU har tidligere på det kraftigste advaret om, at en ungarsk indførelse af internet-skatten kunne betyde, at andre regeringer ville få samme ide.

"Hvis Ungarn har held til at få indført lovforslaget, så kan det blive et problem i andre EU-medlemslande, og dermed et problem for væksten i EU. Enhver regering, der forsøger med noget lignende (intetnet-beskatning, red.), vil fejle," lød det fra Neelie Kroes' talsmand, inden Ungarn vendte rundt på en tallerken.

Læs også:
EU advarer: Internet-skatter risikerer at ramme Danmark

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen