Kundeflugt fra TDC: 23.000 privatkunder smuttet på tre måneder

Danmarks største teleselskab har mere end svært ved at holde på de private mobilkunder. Til gengæld er der fremgang på andre områder.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

23.000 privatkunder i TDC's mobilforretning forlod selskabet i tredje kvartal.

Det fremgår af TDC's netop offentliggjorte kvartalsregnskab (PDF).

"Over det seneste år har Consumer mistet 132.000 mobil-kunder som et resultat af et fortsat fokus på premium-produkter i det prismæssigt konkurrenceprægede marked," skriver TDC blandt andet.

"For at kunne forsvare TDC's markedsførende position, blev målrettede fastholdelses-aktiviteter udført i Q2 og Q3 2014, inklusiv lanceringen af nye produkter som Telmore Play og bland-selv-produkter og familiepakker hos Yousee, hvilket har tiltrukket mange kunder," skriver selskabet videre.

Tidligere på ugen skrev vi om en analyse fra Sydbank, der forudsagde, at kundeflugten fra TDC bliver bremset lidt af lanceringen af Telmore Play.

Konkret skrev Sydbank, at Telia vandt 9.000 nye kunder i tredje kvartal 2014, mens Telenor fik hele 41.000 nye kunder, og teleselskabet 3 fik 12.000 nye kunder.

Selvom det naturligvis stadig er et skidt billede for TDC, har Telmore Play faktisk bremset kundeflugten en smule og gjort TDC mere konkurrencedygtig, mener Sydbank.

"Det har dog endnu ikke været en gamechanger i markedet, som har sat de øvrige aktører skakmat. Det tager tid for TDC at uddanne de danske telekunder til at kigge på andet end prisen på abonnementet, når de skal vælge teleoperatør."

Her er TDC's resultat

Selvom TDC på mobilmarkedet mistede 23.000 privatkunder i tredje kvartal, var der også andre områder, hvor selskabet fik lidt at lune sig på.

"Vi fik 13.000 nye erhvervskunder i samme periode," lyder det fra selskabet.

Mens selskabet dermed ender ud med et samlet minus på 10.000 kunder på de tre måneder, er det værd at hæfte sig ved, at erhvervskunder typisk er mere eftertragtede på telemarkedet end privatkunder. 

"Vi må konstatere, at vi fortsat er udfordret på privatmarkedet, men det er positivt, at vi har formået at reducere afgangen sammenlignet med årets første to kvartaler," skriver selskabet blandt andet også.

Koncernchef Carsten Dilling hæfter sig i forbindelse med regnskabet ved, at der - ifølge ham - er svære rammebetingelserne for teleindustrien i Danmark.

De danske teleselskaber har da også svært ved at opnå den ønskede vækst og indtjening, og telebranchen har også været i bedre stand tidligere.

I 2013 omsatte telebranchen for knap 35 milliarder kroner på bl.a. fastnet-, mobiltelefoni og bredbånd.

Det er et fald på syv procent i forhold til året før, hvor omsætningen var ca. 37 milliarder kroner, har Erhvervstyrelsen for nylig konkluderet i en rapport.

En del iagttagere har peget på, at der er én operatør for meget på det danske marked, og det ventes derfor, at de fire selskaber, TDC, Telia, Telenor og 3, vil blive reduceret til tre på et tidspunkt.

TDC Group omsatte samlet set for mere end 5,6 milliarder kroner i tredje kvartal 2014, hvilket er 4,8 procent mindre end samme kvartal sidste år.

Læs også:

Smart TDC-træk bremser (måske) kundeflugt til Telia, Telenor og 3

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job