Her er den så: Microsofts nye Outlook til Apples Mac

Microsoft løfter nu en smule af sløret for, hvordan den næste Office-pakke til Mac kommer til at se ud.

Artikel top billede

Dump: Microsoft.

Mac-brugerne er ikke ligefrem forkælede, når det kommer til software fra Microsoft.

Normalt vil Apple-folket først få nye versioner af Microsofts Office-programmer seks til otte måneder efter Windows-udgaverne er lanceret.

Men det er anderledes denne gang, skriver Microsoft på sin Office-blog.

I forbindelse med lanceringen af Office 365 har Redmond-firmaet nu fokus på en "mobile, cloud first-strategi."

I den kontinuerlige opdatering og levering af Office 365-programmer til smartphone, tablet-pc'er og integrationen til OneDrive-tjenesten i skyen, kommer nu også det første dryp software til den næste generation Office til Mac i form af en ny Outlook.

Det er dog i første omgang kun Office 365-kunder, der får glæde e-mail-klienten.

Kun Outlook i denne omgang

Det er måske også ved at være tid til en ny generation Office til Mac-brugerne. Den eksisterende udgave er efterhånden ved at være fire år gammel.

Den største nyhed i den nye udgave er en ægte push-funktion mod Exchange-servere. Derved får Mac-brugerne også e-mails med det samme fra Exchange uden at vente på en opdateringscyklus.

Ligeledes lover Microsoft bedre ydelse blandt andet på grund af en forbedret database.

Med den nye Outlook løfter Microsoft så småt sløret, for hvordan den næste Office til Mac kommer til at blive.

Det er som beskrevet kun Outlook, der sendes ud i denne omgang, men kodeselskabet forventer en beta-version af Office-pakken i løbet af første halvdel af 2015 og med en endelig udgave i det sidste halvår af 2015.

Microsoft fortæller, at de eksisterende abonnenter på Office 365 vil få den næste udgave af Office uden ekstrabetaling.

Læs også:

OneNote kommer til Mac: Derfor rykker Microsoft ind på Mac

Microsoft: Derfor har Mac-brugere brug for SkyDrive

Stor guide: Her er den nødvendige software til din studie-pc

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job