OneNote kommer til Mac: Derfor rykker Microsoft ind på Mac

ComputerViews: Notesprogrammet OneNote bliver nu gratis for alle - samtidig med at der kommer en version til Mac. Men hvorfor giver Microsoft sit program ud gratis?

Artikel top billede

ComputerViews: Microsoft er i dag kommet med en større nyhedspakke om deres notesprogram OneNote. Programmet har eksisteret i over 10 år, men har i langt størstedelen af tiden kun været at finde på Windows-maskiner.

Dette ændrer sig nu, da Microsoft kommer med en OneNote-app til Mac-computere kvit og frit. Programmet kan hentes gratis i Macs App Store og kan det samme som sin Windows-fætter, der kun skiller sig ud på et OSX-inspireret udseende.

Et udseende man måske kan forvente at se i den rygtede Office-pakke til Mac i slutningen af året.  

Samtidig har Microsoft gjort OneNote gratis på alle platforme, og det er også muligt for Windows-brugere at hente et desktop-program gratis.

Men det er kun sjældent, at noget er gratis, og OneNotes indryk på æblemaskinerne kan ses som et skridt ind på fjendens linjer.

En smagsprøve på det nye Office
Mac har ikke modtaget en ny version af Office siden 2010, hvilket formentlig er en bevidst strategi fra Microsofts side, men efter alt at dømme kommer der en ny version af Office til Mac i slutningen af 2014.

Med OneNote, der sammen med noteprogrammer som EverNote er et af de mest brugte og roste noteprogrammer på markedet, får Microsoft vænnet Mac-brugere til at blive trygge ved systemet, og kan derfor måske få en større kundegruppe, når Office 2014 Mac udkommer.

Samtidig er det kun basis-versionen af OneNote, der er blevet gratis. Sharepoint-support og Outlook-integration hører stadig under Office 365.

OneDrive skal udbredes
Udrulningen af en gratis version af OneNote handler også om OneDrive. OneNote gemmer sine data i den private cloudløsning, og Microsoft ønsker selvfølgelig, at OneDrive bliver det primære cloud-system, som forbrugerne går til.

Begynder forbrugerne først at få sine dokumenter og noter ind i OneDrive igennem OneNote, spiller det pludselig bedre sammen med Microsofts andet produkt, Office 365, som også benytter OneDrive-skyen.

Det går fint i spænd med, at man nu finder OneNote og OneDrive apps til Windows, Mac, Android, iOS og Windows Phone - altså et system, som forbinder alle enheder fremfor for eksempel Apples iCloud, der kun forbinder andre Apple-produkter.

Du kan nu hente OneNote til både Windows og Mac.

Læs også: 

Microsoft klar med Office til iPhone: Se app'en her

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job