Mac-brugerne strømmer mod Yosemite - downloades så hurtigt som aldrig før

Mac-brugerne ser trods Wifi-problemer ud til at være vilde med at prøve Apples nye styresystem, Yosemite.

Artikel top billede

Mac-brugerne er vilde med Apples nye styresystem, OS X Yosemite, som selskabet frigav for omkring en måned siden.

Det kan du læse mere om her: Prøvekørt: Med Yosemite bliver din Mac smukkere end nogensinde

Ifølge analysehuset Net Applications kører hver knap femte Mac-computer - 19,4 procent - nu med Yosemite, der dermed slår forgængeren Mavericks i udbredelse i løbet af den første måned efter lanceringen.

Net Applications måler såkaldt 'user share' ved at måle fra hvilke styresystemer besøg på et meget stort antal websites over hele verden kommer fra.

Ifølge selskabet havde godt hver 10. Mac-bruger downloadet Mavericks en måned efter lanceringen i oktobert sidste år, som du kan læse mere om her:

Forskellen kan skyldes, at Apple valgte at lade Yosemite flyde ud til omkring en millioner brugere i en tidlig beta-version - Apples første i mange år.

Udrulningen af Yosemite har ikke været problemfri. Umiddelbart efter lanceringen begyndte det nemlig at vælte ind med klager over, at det nye styresystem kunne få Mac-computerne til at stå helt eller delvist af Wifi-forbindelsen.

Det kan du læse mere om her: Frustrerede Mac-brugere: Nyt Mac OS X Yosemite får Wifi-forbindelsen til at crashe

Problemerne ser imidlertid ikke ud til at have nogen effekt på Mac-brugernes villighed til at opgradere til Yosemite.

Ifølge Net Applications målinger er det tilsyneladende især Mavericks-brugerne, der opgraderer til Yosemite.

I hvert fald er andelen af Mavericks-baserede Mac-computere droppet med 11,6 procent siden lanceringen af Yosemite. 51,9 procent af verdens Mac-computere kører nu med Mavericks.

Øvrige versioner som Lion, Mountain Lion og Snow Leopard ligger alle med andele på mellem otte og 10 procent.

Det regnes for vigtigt for Apple, at Mac-brugerne relativt hurtigt tager Yosemite til sig, da det er håbet, at Yosemites såkaldte 'Continuity'-funktion kan være med til at sætte nyt skub i salget af både iPhone og iPad.

Du kan læse mere om 'Continuity'-funktionen her: Sådan får du gavn af Apples nye smarte Continuity-funktioner

Hertil kommer, at Apple er stoppet med med at udsende sikkerhed-opdateringer til de aldrende versioner som Lion, Snow Leopard og Leopard.

Læs også:

Nyt Apple-styresystem frigivet i beta: Sådan henter du det

Sikkerhedsselskab: Der er en alvorlig sårbarhed i Apple-styresystemet OS X Yosemite

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S