Rygte: Top-udgave af Apple-ur kan komme til at koste over 30.000 kroner

Apple har indtil videre opført sig ganske sparsomt med informationer omkring det kommende smartwatch, men rygter fra Apple i Frankrig peger nu mod en voldsomt eksklusiv prissætning.

Artikel top billede

Apples meget omtalte smartwatch er endnu indhyllet i mystik.

Ingen har prøvet det færdige produkt, der er ikke nogen officiel release-dato og på nær den billigste udgave i eloxeret aluminium, som er prissat til 349 amerikanske dollar, er det sparsomt med officielle priser på de øvrige modeller.

Læs også: Så kom Apple Watch: Her er overblikket over alle de nyeste smartwatches

Men nu breder franske rygter sig om en ganske eksorbitant prissætning af de øvrige Apple Watch-modeller.

Det skriver det pålidelige Igen.fr, som har talt med en anonym kilde i Apple Frankrig.

Stålarmbånd til 500 dollar - guld til 5.000 dollar

Apple Watch er blevet annonceret som et mode-ur mere end blot er rent smartwatch.

Derfor fås det også i flere forskellige udgaver, hvor  startprisen for det billigste aluminiumsur er blevet sat til 349 amerikanske dollar.

Men med vanligt flair for det eksklusive har Apple også bebudet et ur i en guld-udgave.

Alt afhængigt af mængden af det ædle metal, der bliver anvendt, vil prisen blive mellem 4.000 og 5.000 dollar.

Læs også: Apple Watch: Kan det nogensinde blive en succes?

Foruden guld og aluminium skal uret også komme i en rustfrit stål-version, som prismæssigt begynder ved 500 amerikanske dollar.

Prissætningen er ganske Apple'sk

Springet fra det billige aluminiumsur og op til ståluret er ikke så voldsomt og falder stadig i god tråd med Apples lidt højere, men stadig overkommelige, prissætning af selskabets produkter.

Til sammenligning koster Motorolas smartwatch Moto 360 kun 249 dollar.


Læs også:
Med dette nye ur vil Apple erobre vores håndled

Reportage: Asus præsenterer ultra-billigt smartwatch

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest