HIV-datingsite får kæmpebøde på 100 millioner kroner for privacy-krænkelser

Et datingsite målrettet folk med forskellige sexsygdomme har tabt en retssag og idømt erstatningskrav på 100 millioner kroner.

Artikel top billede

Ejerne bag datingsitet PositiveSingles målrettet personer med kønssygdomme er blev idømt en bøde på 16,5 millioner dollar svarende til små 100 millioner kroner for brud på forbrugerlovgivningen.

Det har en californisk domstol bestemt med hjælp fra en jury, efter dating-firmaet var anklaget for brud på forbrugerlovgivningen og dømt skyldig for blandt andet bedrageri og bagvaskelse.

Dommen er faldet, efter flere personer har indgivet klager eller forsøgt at sagsøge datingsitet for dets forretningsmetoder, skriver BBC.

Delte fortrolige oplysninger

Sagen begyndte at rulle i 2011, hvor moderselskabet SuccessfulMatch blev ramt af et søgsmål.

Her kom det frem, at selskabet stillede både software og medlemsdatabaser med hundredtusindvis af profilinformationer til rådighed for sine egne niche-datingssites og til andre, der ønskede at oprette dating-hjemmesider.

PositiveSingles havde ellers reklameret med, at datingservicen er "100 procent fortrolig i et behageligt miljø"med udsagn om, at "vi afslører, sælger eller udlejer ikke nogen personligt identificerbare oplysninger til nogen tredjeparts-organisationer."

Ingen læser betingelserne

Sagsøgeren erkender, at oplysninger om deling af de brugernes sexsygdomme internt i SuccesfulMatch's datingunivers kunne læses i datingsitets betingelser.

Samtidig blev det hævdet, at kun ganske få rent faktisk ville læse disse brugerbetingelser.

Udover PositiveSingles står selskabet bag sites som AIDSDate, Herpesinmouth, ChristianSafeHaven, MeetBlackPOZ og PositivelyKinky, hvor brugerdata altså er blevet delt.

"Sagsøgeren er...ikke sort, homoseksuel, kristen, HIV-positiv, og var uvidende om, at sagsøgte skabte hjemmesider, der fokuserede på netop disse træk, der omfattede hans profil og dermed indikerede, at han var alle disse ting og mere til," forklarede anklagerens advokat i retten ifølge BBC.

Tilbage i april blev to kvinder afvist af en dommer i en lignende sag mod SuccesfulMatch, da dommeren mente, at de to kvinder ikke havde sat sig ordentligt ind i brugerbetingelserne, inden de begyndte at online-date.

De to kvinder har dog klaget over afgørelsen, og derfor er en appelsag sat i værk.

Læs også:
Galleri: Her er internettets vildeste dating-tjenester

It-advokat: Her er internettets største løgnehistorie

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS