Kæmpe-opdatering på vej fra Microsoft

Microsoft på trapperne med sin største sikkerheds-opdatering i tre år.

Artikel top billede

Du skal ikke undre dig, hvis din pc sukker lidt på tirsdag. Her udsender Microsoft nemlig den største sikkerheds-opdatering i tre år til Windows-computere.

Den samlede opdaterings-pakke kommer til at indeholde 16 sikkerheds-opdateringer, der skal lukke sikkerheds-huller i Internet Explorer, Windows, Office, Exchange Server og SharePoint Server.

Dermed tangerer opdaterings-pakken næsten Microsoft hidtil største opdaterings-pakke, der blev udsendt i april 2011. Den indeholdt 17 opdateringer - eller 'bulletins,' som Microsoft kalder dem.

Årets hidtil største sikkerheds-udsendelse blev udsendt i maj. Den indeholdt i alt ni opdateringer.

Flere alvorlige sårbarheder
Fem af de 16 opdateringer bliver endda betegnet som 'kritiske,' der er Microsoft mest alvorlige klassifikation af sikkerheds-huller.

Ni bliver betegnet som 'vigtige,' der er den næst-alvorligste af de i alt fire klassifikationer, som Microsoft anvender.

Den store opdateringspakke vil patche huller i alle versioner af Internet Explorer fra det snart pensionerede IE6 til Windows Server 2003 til den nyeste IE11.

Microsoft har i de seneste 11 måneder lukket ikke mindre end 161 sikkerhedshuller i Internet Explorer - altså i gennemsnit 32 sårbarheder om måneden.

Rekorden for lukkede sårbarheder i Internet Explorer blev sat i juni med 60 rettelser, mens der blev rettet 37 huller i september og 26 i august.

Den kommende opdatering vil også lappe sårbarheder i SharePoint Server 2010 og Exchange Server 2007, 2010 og 2013.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job