Så stopper kode-festen: Derfor bliver der færre Android-forgreninger

De mange forsøg på at udvikle forgreninger af Android ebber ud.

Artikel top billede

Der er Android og så er der Android - altså de løsninger, der bygger på noget af koden fra Android, men derudover er ret forskellige fra det styresystem, man eksempelvis finder i en Samsung Galaxy S5.

Android-forgreningerne, der bygger på Android Open Source Platform (AOSP), vil der blive langt færre af, vurderer analysefirmaet ABI Research.

Et eksempel på denne type Android-baserede produkter er Amazons Fire-tablets og Fire-smartphonen, der bygger på kildekoden fra Android, men ikke indeholder de typiske Google-elementer.

I det hele taget er det set fra brugerens stol et markant anderledes styresystem, man finder i Fire-produkterne, end i de "normale" Android-produkter.

Det er dog primært med udgangspunkt i de kinesiske smartphone-producenter, at vi skal finde årsagen til, at væksten inden for AOSP-produkter nu svinder ind.

Hvor AOSP-væksten var på hele 211 procent i 2013, ventes den kun at være på 18 procent i 2015.

Flere af de kinesiske producenter, der har bidraget til den markante vækst for denne type Android-produkter, ventes at miste pusten noget i det kommende år, hvilket er den primære årsag.

Google vil have mere kontrol

Samtidig er Android One - en version særligt målrettet billige smartphones i udviklingslandene - nu godt på vej til at slå igennem i eksempelvis Indien, hvorfor behovet for AOSP-produkterne mindskes.

"Google har arbejdet sammen med top-producenter af chipset, som Qualcomm og MediaTek, om at skabe et billigt reference-design, nemlig Android One, i et forsøg på at kontrollere fragmenteringen og sikre, at dets tjenester er tilgængelige og opdaterede, så Google kan monitorere Android-basen effektivt," lyder det blandt andet fra ABI Research.

Her i 2014 oplever det rene Android opnå en vækst på 34 procent i antal enheder, mens AOSP-produkterne ventes at klare en vækst på hele 93 procent.

Allerede næste år ventes begge Android-lejre dog at ligge på en vækst på 18 procent, vurderer ABI Research.

Android vokser stadig mest

Selvom der dermed vil ske en opbremsning i den vilde Android-vækst, skal det holdes op imod, at ABI Research venter, at antallet af iOS-enheder i 2015 vil vokse med blot tre procent, mens Windows Phone vil kunne klare en vækst på seks procent.

Ifølge Gartner havde hele Android-lejren i 2013 en markedsandel på 78,4 procent, mens Apples iOS lå på 16,6 procent.

Microsofts Windows Phone phavde en markedsandel på 3,2 procent, Blackberry på 1,9 procent og de "andre" på 0,9 procent.

Læs også:

Ny Android-model til 600 kroner ser dagens lys - den er bare ikke til dig

Android L: Disse telefoner får den nye version af Android

Rygte: Stor design-plan for Android skal sikre kontrol med softwaren

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision