Spritny Jolla-tablet fra Nokia-rebeller tordner frem

En flok finske udviklere har med deres specielle styresystem Sailfish OS sat ild til indsamlingssiden IndieGoGo. Interessen for Nokia-udbrydernes nye tablet er overvældende. Se den her.

Artikel top billede

Foto: Jolla.com

Finnerne fra Jolla - selskabet, der samlede resterne op efter Nokias MeeGoo-eventyr - er på vej med en 7,85-tommer tablet.

For at skrabe penge sammen til projektet, havde udviklerholdet dog brug for en økonomisk håndsrækning, og derfor vendte de sig mod folkeindsamlingssiden på IndieGoGo.

Planen var at sætte produktionen i gang, så snart Jolla Tablet havde fået 2.000 bestillinger via crowdfunding-siden.

Her kunne interesserede Jolla-fans få en særlig rabat på tablet-pc'en. 189 dollar for de første 1.000 enheder og 199 dollar for de efterfølgende 1.000.

Via tjeneste kan man således forudbestille enheden mod at få et nedslag i den vejledende udsalgspris på 249 dollar.

Og tilbuddet har fået IndieGoGo til at eksplodere.

Målet var 380.000 dollar, før produktionen blev sat i gang, og det mål blev sprængt allerede efter to timer.

Men det stopper ikke her. I skrivende stund er beløbet oppe på næsten 900.000 dollar.

Det er 234 procent over den planlagte støtte, og der er stadig plads til nye bestillinger, for indsamlingen løber frem til den 9. december 2014.

Derfor har Jolla-folket lagt en ny gulerod ind i systemet i form af en tablet til 204 dollar.

Sailfish OS til folket

Præcis som telefonerne fra Nokia-udbruderne vil Jolla Tablet også køre Sailfish OS, der både kan afvikle egne og Android-apps.

Under panseret ligger en firekærnet Intel-processor med 1,8 GHz, to gigabyte ram og 32 gigabyte lagerplads med mulighed for at udvide lagerpladsen via en flash-port.

Skærmen bliver på 7,85-tommer med en opløsning på 2048 x 1536 pixel, der giver en pixel-tæthed på 330 PPI. Der er kamera både for og bag på henholdsvis to og fem megapixel.

Den 8,3 millimeter tykke tablet på 384 gram vil desuden være forsynet med et 4300 mAh-batteri.

En udmærket konfiguration, hvis man ser bort fra WiFi-delen, der er 802.11n og måske kunne være hurtigere.

Hovedattraktionen skal nok findes på software-siden, hvor det specielle styresystem er det, der skaber interesse for Jolla.

Du kan læse mere om Sailfish OS her.

Jolla-holdet præsenterer selv tablet-pc'en i denne video.

Læs også:

Her er to helt nye styresystemer til smartphones

Ny spændende Nokia-konkurrent fra telefonrebeller

Nokia er kongen af Windows Phone

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S