Spritny Jolla-tablet fra Nokia-rebeller tordner frem

En flok finske udviklere har med deres specielle styresystem Sailfish OS sat ild til indsamlingssiden IndieGoGo. Interessen for Nokia-udbrydernes nye tablet er overvældende. Se den her.

Artikel top billede

Foto: Jolla.com

Finnerne fra Jolla - selskabet, der samlede resterne op efter Nokias MeeGoo-eventyr - er på vej med en 7,85-tommer tablet.

For at skrabe penge sammen til projektet, havde udviklerholdet dog brug for en økonomisk håndsrækning, og derfor vendte de sig mod folkeindsamlingssiden på IndieGoGo.

Planen var at sætte produktionen i gang, så snart Jolla Tablet havde fået 2.000 bestillinger via crowdfunding-siden.

Her kunne interesserede Jolla-fans få en særlig rabat på tablet-pc'en. 189 dollar for de første 1.000 enheder og 199 dollar for de efterfølgende 1.000.

Via tjeneste kan man således forudbestille enheden mod at få et nedslag i den vejledende udsalgspris på 249 dollar.

Og tilbuddet har fået IndieGoGo til at eksplodere.

Målet var 380.000 dollar, før produktionen blev sat i gang, og det mål blev sprængt allerede efter to timer.

Men det stopper ikke her. I skrivende stund er beløbet oppe på næsten 900.000 dollar.

Det er 234 procent over den planlagte støtte, og der er stadig plads til nye bestillinger, for indsamlingen løber frem til den 9. december 2014.

Derfor har Jolla-folket lagt en ny gulerod ind i systemet i form af en tablet til 204 dollar.

Sailfish OS til folket

Præcis som telefonerne fra Nokia-udbruderne vil Jolla Tablet også køre Sailfish OS, der både kan afvikle egne og Android-apps.

Under panseret ligger en firekærnet Intel-processor med 1,8 GHz, to gigabyte ram og 32 gigabyte lagerplads med mulighed for at udvide lagerpladsen via en flash-port.

Skærmen bliver på 7,85-tommer med en opløsning på 2048 x 1536 pixel, der giver en pixel-tæthed på 330 PPI. Der er kamera både for og bag på henholdsvis to og fem megapixel.

Den 8,3 millimeter tykke tablet på 384 gram vil desuden være forsynet med et 4300 mAh-batteri.

En udmærket konfiguration, hvis man ser bort fra WiFi-delen, der er 802.11n og måske kunne være hurtigere.

Hovedattraktionen skal nok findes på software-siden, hvor det specielle styresystem er det, der skaber interesse for Jolla.

Du kan læse mere om Sailfish OS her.

Jolla-holdet præsenterer selv tablet-pc'en i denne video.

Læs også:

Her er to helt nye styresystemer til smartphones

Ny spændende Nokia-konkurrent fra telefonrebeller

Nokia er kongen af Windows Phone

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S