Kan du klare disse spørgsmål og komme til OL i programmering?

Du skal klare opgaver af denne type for at komme med til OL i programmering. Er du skarp nok?

Artikel top billede

Illu: DIKU.

Er du programmør, eller kunne du godt tænke dig at blive det?

Så har du nu mulighed for at folde dine evner ud og komme med til OL i programmering, hvis du altså er skarp nok.

Konkurrencen, der giver adgang til de Olympiske Lege i kode, hedder Dansk Datalogi Dyst, og er en årlig konkurrence i programmering, hvor Danmarks skarpeste gymnasieelever kan konkurrere om titlen som Danmarksmester i Datalogi.

Selv om konkurrencen henvender sig til datalogi- og matematikinteresserede elever på gymnasiale uddannelser, så er it-kvikke elever i folkeskolen også velkommen til at deltage.

Læs også: Reportage: 138 studerende kæmper om danmarksmesterskabet i programmering

Sådan kommer du til OL

Hvis du er god nok, giver konkurrencen adgang til den baltiske informatikolympiade, hvor alle lande omkring Østersøen konkurrerer.

De fire bedste fra den begivenhed vil blive udtaget til at repræsentere Danmark ved det internationale OL, der finder sted i Kasakhstan.

Første konkurrencerunde afholdes fra den 1. til 7. december, og består af en online multiple-choice opgave.

Du kan finde opgaverne og tilmelde dig her.

Testen består af 15 spørgsmål i datalogiske - og matematiske problemstillinger, og den skal besvares på tre kvarter.

Du behøver faktisk slet ikke at kunne programmere, men det er nok en fordel.

Går du videre til anden runde, kommer der mere fokus på programmering i opgaverne.

Går du også videre fra denne runde, kommer du på en trænings-camp på DIKU, hvor du i fire dage vil blive indkvarteret i København og få intensiv træning i kodning og algoritmisk tænkning.

De bedste udvælges så til OL i Kasakhstan.

Finalen finder sted i februar 2015. 

Du kan læse mere om OL i programmering på websiden.

Læs også:

Her er Danmarks tre bedste programmører

Hvem er Nordens sejeste programmør?

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S