Kan du klare disse spørgsmål og komme til OL i programmering?

Du skal klare opgaver af denne type for at komme med til OL i programmering. Er du skarp nok?

Artikel top billede

Illu: DIKU.

Er du programmør, eller kunne du godt tænke dig at blive det?

Så har du nu mulighed for at folde dine evner ud og komme med til OL i programmering, hvis du altså er skarp nok.

Konkurrencen, der giver adgang til de Olympiske Lege i kode, hedder Dansk Datalogi Dyst, og er en årlig konkurrence i programmering, hvor Danmarks skarpeste gymnasieelever kan konkurrere om titlen som Danmarksmester i Datalogi.

Selv om konkurrencen henvender sig til datalogi- og matematikinteresserede elever på gymnasiale uddannelser, så er it-kvikke elever i folkeskolen også velkommen til at deltage.

Læs også: Reportage: 138 studerende kæmper om danmarksmesterskabet i programmering

Sådan kommer du til OL

Hvis du er god nok, giver konkurrencen adgang til den baltiske informatikolympiade, hvor alle lande omkring Østersøen konkurrerer.

De fire bedste fra den begivenhed vil blive udtaget til at repræsentere Danmark ved det internationale OL, der finder sted i Kasakhstan.

Første konkurrencerunde afholdes fra den 1. til 7. december, og består af en online multiple-choice opgave.

Du kan finde opgaverne og tilmelde dig her.

Testen består af 15 spørgsmål i datalogiske - og matematiske problemstillinger, og den skal besvares på tre kvarter.

Du behøver faktisk slet ikke at kunne programmere, men det er nok en fordel.

Går du videre til anden runde, kommer der mere fokus på programmering i opgaverne.

Går du også videre fra denne runde, kommer du på en trænings-camp på DIKU, hvor du i fire dage vil blive indkvarteret i København og få intensiv træning i kodning og algoritmisk tænkning.

De bedste udvælges så til OL i Kasakhstan.

Finalen finder sted i februar 2015. 

Du kan læse mere om OL i programmering på websiden.

Læs også:

Her er Danmarks tre bedste programmører

Hvem er Nordens sejeste programmør?

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S