Kan du klare disse spørgsmål og komme til OL i programmering?

Du skal klare opgaver af denne type for at komme med til OL i programmering. Er du skarp nok?

Artikel top billede

Illu: DIKU.

Er du programmør, eller kunne du godt tænke dig at blive det?

Så har du nu mulighed for at folde dine evner ud og komme med til OL i programmering, hvis du altså er skarp nok.

Konkurrencen, der giver adgang til de Olympiske Lege i kode, hedder Dansk Datalogi Dyst, og er en årlig konkurrence i programmering, hvor Danmarks skarpeste gymnasieelever kan konkurrere om titlen som Danmarksmester i Datalogi.

Selv om konkurrencen henvender sig til datalogi- og matematikinteresserede elever på gymnasiale uddannelser, så er it-kvikke elever i folkeskolen også velkommen til at deltage.

Læs også: Reportage: 138 studerende kæmper om danmarksmesterskabet i programmering

Sådan kommer du til OL

Hvis du er god nok, giver konkurrencen adgang til den baltiske informatikolympiade, hvor alle lande omkring Østersøen konkurrerer.

De fire bedste fra den begivenhed vil blive udtaget til at repræsentere Danmark ved det internationale OL, der finder sted i Kasakhstan.

Første konkurrencerunde afholdes fra den 1. til 7. december, og består af en online multiple-choice opgave.

Du kan finde opgaverne og tilmelde dig her.

Testen består af 15 spørgsmål i datalogiske - og matematiske problemstillinger, og den skal besvares på tre kvarter.

Du behøver faktisk slet ikke at kunne programmere, men det er nok en fordel.

Går du videre til anden runde, kommer der mere fokus på programmering i opgaverne.

Går du også videre fra denne runde, kommer du på en trænings-camp på DIKU, hvor du i fire dage vil blive indkvarteret i København og få intensiv træning i kodning og algoritmisk tænkning.

De bedste udvælges så til OL i Kasakhstan.

Finalen finder sted i februar 2015. 

Du kan læse mere om OL i programmering på websiden.

Læs også:

Her er Danmarks tre bedste programmører

Hvem er Nordens sejeste programmør?

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S