Rigspolitiet erkender brøler: Her fejlede politiet ved det store CSC-hack

Rigspolitiet erkender nu at have sovet i timen ved det store hackerangreb mod CSC, hvor blandt andet CPR-numre, straffeattester og udleveringsaftaler blev nuppet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Justitsministeriet har fredag morgen sendt en række svar til Folketinget vedrørende hackerangrebet mod CSC, oplyser Rigspolitiet i en netop udsendt pressemeddelelse.

"Som det fremgår af svarene, har en fornyet undersøgelse vist, at Rigspolitiet modtog mere konkrete oplysninger om et muligt hackerangreb i Danmark på et tidligere tidspunkt end, hvad der hidtil er blevet oplyst."

Rigspolitiet forklarer, at der under behandlingen af straffesagen om hackerangrebet er fremkommet nye oplysninger.

Oplysningerne går på, "at der i juni 2012 var en telefonsamtale mellem svensk politi og en medarbejder i Rigspolitiet, og at der herefter i efteråret 2012 var e-mail-korrespondance fra de svenske myndigheder til Rigspolitiet og Politiets Efterretningstjeneste."

"Rigspolitiet skal beklage, at der ikke blev iværksat en efterforskning allerede på det tidspunkt, hvor vi modtog de første oplysninger fra Sverige. Efterforskningen blev først indledt i begyndelsen af 2013," udtaler politidirektør Svend Larsen fra Rigspolitiet i pressemeddelelsen.

"Siden hackerangrebet på CSC har der været fokus på, om der er blevet ændret i oplysningerne i politiets registre, eller om fortrolige oplysninger på anden måde er blevet misbrugt. Det er der fortsat ikke tegn på," siger politidirektør Svend Larsen videre.

Den 30-årige svenske hacker, Gottfrid Svartholm Warg og hans blot 21-årige danske medskyldige blev i oktober fundet skyldige i det omfattende hack af CSC i 2012.

Gottfrid Svartholm Warg blev idømt tre år og seks måneders fængsel, mens hans danske medskyldige blev idømt seks måneders fængsel.

Læs også:

Få overblikket i Danmarkshistorien største hackersag

Efter lammende kritik af it-sikkerheden hos politiet: Sådan vil CIO'en løse problemerne

Hård kritik fra Rigsrevisionen: It-sikkerheden sejler hos Rigspolitiet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos