Giga-hack mod Sony: Ny storfilm er allerede piratkopieret 500.000 gange

En ny storfilm downloades i ét væk fra piratsiderne, efter at selskabet Sony var udsat for hackerangreb i sidste uge.

Artikel top billede

Med Brad Pitt som den helt store stjerne er den nye krigsfilm Fury en af årets store produktioner - med dertil hørende store forventninger til salget.

Efter at Sony i sidste uge var udsat for et stort hackerangreb, har særligt drømmen om det sidste dog nok lidt et knæk for folkene bag Fury.

Krigsfilmen bliver nemlig i øjeblikket downloadet ulovligt i ét væk fra forskellige pirat-sider, skriver blandt andre nyhedsbureauet Bloomberg.

Fury, der fik premiere den 17. oktober i USA, er ifølge nyhedssiden TorrentFreak allerede downloadet 500.000 gange fra bare en enkelt pirat-side. Ifølge Variety.com kan antallet af downloads allerede være på over 1,2 millioner samlet set.

Også andre film fra Sony som Annie, Still Alice, Mr. Turner og To Write Love on Her Arms er dukket op på pirat-siderne efter hackerangrebet i sidste uge, skriver Bloomberg.

Sony er stadig i gang med at undersøge, hvem der står bag angrebet, men en talsperson udtaler, at Nordkorea kan være involveret.

Det er langt fra første gang, at Sony har problemer med hackerne, og selskabet har også tidligere fået en millionbøde efter et angreb, hvor hackerne fik adgang til 77 millioner brugerkonti fra Playstation-netværket. 

Ved det aktuelle angreb sendte hackerne en advarsel i form af et kranie på selskabets computere sammen med en trussel om, at de ville offentliggøre nogle hemmeligheder, hvis ikke en række krav blev mødt.

Det førte til, at Sony så sig nødsaget til at lukke for sit firmanetværk, mens medarbejderne fik besked på, at opklaringen kunne tage alt fra en dag til tre uger - læs mere om det her.

Læs også:

Hackere afpresser Sony med afskløring af tophemmelig viden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job