Google: Her er årets allerbedste apps - de bedste apps fra 2014

Android-skaberen har talt. Her er de bedste apps i 2014.

Artikel top billede

Dump: Google.

Det vrimler med apps, og de strømmer ind i app-butikkerne i hundredevis hver eneste dag.

På bare en enkelt måned i 2014 blev antallet af apps i Google Play eksempelvis øget med over 100.000 af slagsen.

Med et udviklingstempo i den hastighed kan det være svært at finde frem til de bedste applikationer, men det hjælper Android-skaberen Google nu med.

It-giganten har nemlig samlet en liste med de fedeste apps i 2014, som du skal stifte bekendtskab med.

Der er mange nytte-apps med på listen, og hvis du er regelmæssig bruger af Google Play, har du måske allerede hentet flere af dem, men der bydes også på et par overraskelser.

Det er huske-appen Wunderlist, der topper listen fra Google. Wunderlist bruges til notater og synkronisere dig og dine partners data på alle tilgængelige platforme såsom din telefon, tablet og computer. Det gør det nemt at få adgang til din to do-liste uanset, hvor du er.

På andenpladsen finder du TED-appen, der gennem video og lyd kan skabe en genvej til indholdet fra de berømte TED-taler om teknologi, forretning og forskning.

Uber er knap så brugbar

Ligeledes finder du tastatur-erstatningen Swiftkey, der kan sætte tempo under dine tekstbeskeder. En app, som også iPhone-brugere nu også kan stifte bekendtskab med.

Til musikelskeren er Shazam et god bud på et killer app. På blot få sekunder kan den genkende både kunstner og titel på det stykke musik, som du hører.

Du finder også Uber-appen på Googles liste, men det er nok knap så interessant i vores lille land.

Det kan du læse mere om her: Uber i dansk lancerings-koks: Måtte bruge bil fra konkurrent

Men klik selv ind på listen og find dine egne yndlings-apps.

Du finder oversigten her.

Læs også:
Følg dine julepakker fra webshop til hoveddør med disse geniale apps

Få det store overblik: Her er de bedste smartphones lige nu

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S