Konsekvens af Telia-Telenor-fusion: Slut med vildt pris-ræs på dansk telemarked

Fusionen mellem Telia og Telenor kan få konsekvenser for dig, også selv om du har abonnement hos et helt andet selskab.

Artikel top billede

Så sprang tele-bomben.

Telenor og Telia slår de to danske virksomheder sammen i ét fællesejet selskab, hvor hver part ejer 50 procent.

Den beslutning får konsekvenser for alle mobilbrugere i Danmark, vurderer en teleekspert, som mener, at der bliver længere mellem priskrigene på mobilpriser.

Det nye selskab vil få en fælles kundebase på cirka 3,5 millioner kunder.

Selskaberne har tilsammen en markedsandel på 40 procent af mobilmarkedet og en omsætning på mere end 9 milliarder danske kroner.

Læs mere her: Telia og Telenor smelter sammen til ét selskab i Danmark

Og den sammenlægning får konsekvenser for dig som mobilbruger, også selv om du ikke har et abonnement hos de to firmaer, der nu slår pjalterne sammen.

Ingen priskrig

Ifølge senioranalytiker i Sydbank med fokus på telebranchen, Morten Imsgard, vil det ikke medføre billigere mobiltelefoni i Danmark.

Han mener tvært i mod, at der bliver længere mellem priskrigene.

"Vi vil fremover se et mere rationelt marked, og der vil sandsynligvis blive længere mellem priskrigene. Konkurrencen har været hård i Danmark, og der er brug for, at aktørerne hæver indtjeningen,« siger Morten Imsgard til Finans.dk.

Han vurderer dog også, at den planlagte sammenlægning betyder, at det nye firma kan tilbyde bedre pakkeløsninger, der omfatter en bredere vifte af tjenester.

Det skærper konkurrencen mod TDC og kan give større, men altså ikke billigere, tele-pakker til forbrugerne. Konkurrencen vil være på indhold og ikke på pris.

Forbrugerrådet Tænk peger på manglende konkurrence i forbindelse med fusionen.

"Sammenlægningen betyder en lettelse af konkurrencepresset, hvilket igen betyder, at forbrugerne står svagere på grund af den manglende konkurrence blandt teleselskaberne," siger Martin Salamon, chefkonsulent i Forbrugerrådet Tænk og ekspert i konkurrence, prisdannelse og tele.

Han peger også på, at mindre konkurrence betyder mindre innovation i teleselskaberne som helhed.

Læs også: Stor-fusion: Telia & Telenor kan blive en bombe under TDC

Før aftalen er helt i hus, skal den dog først godkendes af EU Kommissionen.

Parterne forventer EU-godkendelse og gennemførelse af handlen i løbet af 2015.

Læs også:

TDC, Telia, Telenor og 3: Nu er de fire - men snart kun tre

Fem grunde til at dit teleselskab snart vil være totalt forandret

Telebranchens opråb: Giv os længere bindingsperioder og drop gratis WiFi

Den danske telebranche bløder: Markant dyk i omsætning og beskæftigelse

Her er krisen i den danske telebranche: Derfor vil den ramme dig

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,