Telia og Telenors fusion går verden rundt

Verdenspressen har fået øjnene op for fusionen mellem Telia og Telenor i Danmark. En af verdens førende finansmedier beskriver, hvordan de to selskaber har en kikset fusion mellem sig med i bagagen.

Artikel top billede

I Danmark er det breaking news, når to store teleselskaber som Telia og Telenor fusionerer.

Så højt kan kun de færreste udenlandske medier svinge sig op, men alligevel har historien fået prominente pladser i store internationale aviser som Financial Times, Bloomberg og Reuters.

Blandt andre Reuters skriver, at fusionen fortrinsvis er et udslag af et ønske om reduktion af omkostninger og øget profitabilitet på det danske telemarked, som er præget af svag økonomisk vækst.

"Dette er positivt for begge operatører. Danmark er et hårdt marked, og nu vil de blive en storspiller, der vil nå en kritisk volumen," udtaler direktør Inge Heydorn fra kapitalfonden Sentat Asset Management i Sverige til Reuters.

Nyhedsbureaet beskriver også, at både Telenor og TeliaSoneras aktier steg med henholdsvis 2,3 procent og 1,5 procent, efter nyheden om fusionen blev publiceret.

Kikset fusion vendt igen

Financial Times indleder sin beretning om fusionen med, at svenske og norske teledirektører sjældent kan blive enige om at noget som helst.

Ellers bliver topdirektører hos den norske telekoncern Telenor citeret fra pressemeddelelser, hvor de blandt andet udtrykker behovet for en konsolidering på det danske marked.

Hos den globale finansavis bliver en kikset fusion mellem Telia og Telenor i slutningen af 1990'erne også lige vendt som et studie i, hvordan to statsmonopoler med indgroede kulturer kan fejle.

Computerworld har tidligere skrevet om den kiksede fusion mellem de to nordiske telegiganter, ligesom vi løbende har bragt nyheder om tidligere fusionshistorier mellem Telenor, TeliaSonera og TDC

I andre internationale medier som Bloomberg er fusionen omtalt i generelle vendinger, hvor 3,5 million mobilkunder, 40 procent af det danske mobilmarked og en endelige godkendelse fra EU omkring fusionen går igen flere steder.

Læs også:
Stor-fusion: Telia & Telenor kan blive en bombe under TDC

TDC, Telia, Telenor og 3: Nu er de fire - men snart kun tre

Fem grunde til at dit teleselskab snart vil være totalt forandret

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse