Telia og Telenors fusion går verden rundt

Verdenspressen har fået øjnene op for fusionen mellem Telia og Telenor i Danmark. En af verdens førende finansmedier beskriver, hvordan de to selskaber har en kikset fusion mellem sig med i bagagen.

Artikel top billede

I Danmark er det breaking news, når to store teleselskaber som Telia og Telenor fusionerer.

Så højt kan kun de færreste udenlandske medier svinge sig op, men alligevel har historien fået prominente pladser i store internationale aviser som Financial Times, Bloomberg og Reuters.

Blandt andre Reuters skriver, at fusionen fortrinsvis er et udslag af et ønske om reduktion af omkostninger og øget profitabilitet på det danske telemarked, som er præget af svag økonomisk vækst.

"Dette er positivt for begge operatører. Danmark er et hårdt marked, og nu vil de blive en storspiller, der vil nå en kritisk volumen," udtaler direktør Inge Heydorn fra kapitalfonden Sentat Asset Management i Sverige til Reuters.

Nyhedsbureaet beskriver også, at både Telenor og TeliaSoneras aktier steg med henholdsvis 2,3 procent og 1,5 procent, efter nyheden om fusionen blev publiceret.

Kikset fusion vendt igen

Financial Times indleder sin beretning om fusionen med, at svenske og norske teledirektører sjældent kan blive enige om at noget som helst.

Ellers bliver topdirektører hos den norske telekoncern Telenor citeret fra pressemeddelelser, hvor de blandt andet udtrykker behovet for en konsolidering på det danske marked.

Hos den globale finansavis bliver en kikset fusion mellem Telia og Telenor i slutningen af 1990'erne også lige vendt som et studie i, hvordan to statsmonopoler med indgroede kulturer kan fejle.

Computerworld har tidligere skrevet om den kiksede fusion mellem de to nordiske telegiganter, ligesom vi løbende har bragt nyheder om tidligere fusionshistorier mellem Telenor, TeliaSonera og TDC

I andre internationale medier som Bloomberg er fusionen omtalt i generelle vendinger, hvor 3,5 million mobilkunder, 40 procent af det danske mobilmarked og en endelige godkendelse fra EU omkring fusionen går igen flere steder.

Læs også:
Stor-fusion: Telia & Telenor kan blive en bombe under TDC

TDC, Telia, Telenor og 3: Nu er de fire - men snart kun tre

Fem grunde til at dit teleselskab snart vil være totalt forandret

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS