Telia og Telenors fusion går verden rundt

Verdenspressen har fået øjnene op for fusionen mellem Telia og Telenor i Danmark. En af verdens førende finansmedier beskriver, hvordan de to selskaber har en kikset fusion mellem sig med i bagagen.

Artikel top billede

I Danmark er det breaking news, når to store teleselskaber som Telia og Telenor fusionerer.

Så højt kan kun de færreste udenlandske medier svinge sig op, men alligevel har historien fået prominente pladser i store internationale aviser som Financial Times, Bloomberg og Reuters.

Blandt andre Reuters skriver, at fusionen fortrinsvis er et udslag af et ønske om reduktion af omkostninger og øget profitabilitet på det danske telemarked, som er præget af svag økonomisk vækst.

"Dette er positivt for begge operatører. Danmark er et hårdt marked, og nu vil de blive en storspiller, der vil nå en kritisk volumen," udtaler direktør Inge Heydorn fra kapitalfonden Sentat Asset Management i Sverige til Reuters.

Nyhedsbureaet beskriver også, at både Telenor og TeliaSoneras aktier steg med henholdsvis 2,3 procent og 1,5 procent, efter nyheden om fusionen blev publiceret.

Kikset fusion vendt igen

Financial Times indleder sin beretning om fusionen med, at svenske og norske teledirektører sjældent kan blive enige om at noget som helst.

Ellers bliver topdirektører hos den norske telekoncern Telenor citeret fra pressemeddelelser, hvor de blandt andet udtrykker behovet for en konsolidering på det danske marked.

Hos den globale finansavis bliver en kikset fusion mellem Telia og Telenor i slutningen af 1990'erne også lige vendt som et studie i, hvordan to statsmonopoler med indgroede kulturer kan fejle.

Computerworld har tidligere skrevet om den kiksede fusion mellem de to nordiske telegiganter, ligesom vi løbende har bragt nyheder om tidligere fusionshistorier mellem Telenor, TeliaSonera og TDC

I andre internationale medier som Bloomberg er fusionen omtalt i generelle vendinger, hvor 3,5 million mobilkunder, 40 procent af det danske mobilmarked og en endelige godkendelse fra EU omkring fusionen går igen flere steder.

Læs også:
Stor-fusion: Telia & Telenor kan blive en bombe under TDC

TDC, Telia, Telenor og 3: Nu er de fire - men snart kun tre

Fem grunde til at dit teleselskab snart vil være totalt forandret

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura