Mystikken breder sig efter giga-hack mod Sony: Nu trues medarbejderne

Medarbejdere hos Sony modtager nu trusler fra den gruppe af hackere, der påstår at stå bag det store hackerangreb. Samtidig forholder Nordkorea sig til rollen som hovedmistænkt.

Artikel top billede

Det har efterhånden haft ganske alvorlige konsekvenser for Sony, at koncernens Sony Pictures Entertainment var udsat for et hackerangreb for nogle uger siden.

Blandt andet ligger flere af selskabets film nu frit tilgængelige på diverse pirat-sider, så storfilmen Fury med Brad Pitt eksempelvis allerede er downloadet over en halv million gange.

Under angrebet så Sony sig nødsaget til at lukke for firmanetværket, og siden er det blevet afsløret, at den malware, der er i spil, kan slette alle data på ofrenes maskiner.

Truer medarbejderne

Men vi har tilsyneladende slet ikke set det sidste til hackernes ondsigtede planer.

Amerianske Variety.com har en historie om, at hackerne nu er begyndt at sende beskeder direkte til Sony-medarbejdere, hvor de og deres familier bliver truet.

Beskeden stammer fra hackergruppen Guardians of Peace, der hævder at stå bag angrebet mod Sony, og den indeholder ifølge Variety også nye trusler mod Sony.

"At fjerne Sony Pictures fra planeten er et meget lille stykke arbejde for vores gruppe, der er en verdensomspændende organisation. Og det, vi har gjort indtil nu, er kun en lille del af vores videre plan," lyder det i den besked, som Variety.com har fået fingrene i.

Nordkorea afviser at stå bag - men forstår angrebet

Samtidig skriver flere medier, at Norkorea - der hidtil har været hovedmistænkt i hackersagen, som blandt andre FBI efterforsker - har afvist af stå bag hackerangrebet.

Det gør dog ikke sagen mindre speget, at Nordkoreas nyhedsbureau i samme sætning ifølge Reuters udtaler, at "det meget vel kan være en retfærdig gerning at hacke sig ind hos Sony Pictures Entertainment."

Sony Pictures Entertainment er en amerikansk afdeling af den japanske Sony-koncern, så det kan være årsagen til den kryptiske besked fra Nordkorea.

Recode bringer samtidig bidder af kommuinikation mellem Sony og det sikkerhedsselskab, der hjælper med at efterforske hackerangrebet.

Her skriver Sony Pictures Entertainment blandt andet, at angrebet er "uden fortilfælde," "en forbrydelse uden sidestykke", og at det er udført af "en organiseret gruppe."

Det er langt fra første gang, at Sony har problemer med hackere. Selskabet har tidligere fået en millionbøde efter et angreb, hvor hackere fik adgang til 77 millioner brugerkonti fra Playstation-netværket.

Og selskabets pinsler er slet ikke slut. Så sent som i denne weekend har Sonys Playstation Store igen været ramt af et angreb, der fik butikken til at gå ned, skriver BBC.

Læs også:

Giga-hack mod Sony griber om sig: Sletter alle data hos ofrene

Giga-hack mod Sony: Ny storfilm allerede piratkopieret 500.000 gange

Hackere afpresser Sony med afskløring af tophemmelig viden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S