USA tvinger Microsoft til at udlevere dine data fra europæisk hoved-server - men Microsoft nægter

Amerikanerne bruger amerikansk lov til at tvinge data ud af irsk Microsoft-server, men it-giganten nægter. Nu er sagen endnu en gang i retten - og det kan blive rigtigt dyrt for samtlige amerikanske cloud-leverandører.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Snowden-afsløringerne har vist at den amerikanske regering - og dens allierede - er parat til at gå meget langt for at få adgang til mails, telefonopkald og data.

Og hvis de data befinder sig i et andet land så er det ikke nødvendigvis nogen hindring: Så kræver man bare at det amerikanske it-firma som driver datacenteret udleverer data efter amerikansk lov.

Det spurgte Computerworld i øvrigt en række amerikanske firmaer som IBM, CSC, Google, Apple og Microsoft om hvordan de håndterede i august 2013 - og deres svar var ikke ligefrem klare. Læs svarerne her.

Men nu stiller Microsoft sig på bagbenene.

Helt konkret drejer sagen sig om, at det amerikanske politi har bedt Microsoft om at udlevere data fra dets kæmpe datacenter i Dublin, Irland.

Altså at sende data som befinder sig i Europa til amerikanerne efter amerikansk lov - fordi Microsoft nu engang er et amerikansk firma.

Du kan læse mere om det store Dublin-datacenter, der er helt centralt for Microsofts cloud-services i Europa, her: Her er Microsofts vilde datacenter - kom med ind bag portene

Alternativet er, at efterforskerne skal henvende sig i Irland og efter irsk ret - eller hvor datacenteret nu er placeret - bede om at få udleveret data.

Microsoft tabte første omgang

Det slag tabte Microsoft i første omgang i april 2014, men nu materialet til appellen afleveret til retten - med de traditionelle rivalers helhjertede opbakning.

Du kan læse mere om selve sagen i The Guardians interview med Microsofts øverste jurist Brad Smith her.

Det springende punkt er, at Microsofts - og firmaer som Apple, Amazon og Facebook - netop har placeret deres datacenter i Europa for at overholde en række EU-krav om hvordan personlige data opbevares og eventuelt udleveres.

Og hvis amerikanske efterforskere efter forgodtbefindende kan kræve de data udleveret er aftalerne som it-firmaerne har lavet i EU ret hurtigt ingenting værd.

Det er en løsning, som vil koste it-firmaerne millioner af dollar i advokatsalæer og omdømmetab hvis privacy-samarbejdet inden for EU bryder sammen.

Ifølge The Guardian har Tyskland, hvis kanslers telefon tilsyneladende blev tidligere er blevet aflyttet af amerikanske NSA, allerede annonceret at taber Microsoft sagen er det slut med at opbevare data hos amerikanske udbydere.

It-firmaer ender som boksebold i midten

For it-firmaerne vil en tabt sagt også for alvor placere dem i den uholdbare situation, at de konstant vil blive bedt om at udlevere data til ét land ifølge dets love - mens et andet land vil, med udgangspunkt i lokale love, understrege at det er ulovligt at udlevere samme data. Det har en række jurister tidligere vurderet for Computerworld.

Det er den catch-22 situationen som de store it-firmaer for alt i verden vil undgå.

Og det er den ildevarslende fremtid som har fået Microsoft til at slå bremserne i over for den amerikanske regering - og det er derfor at firmaer som Apple og Amazon, som normalt er benhårde konkurrenter, i denne sag aktivt støtter Microsoft.

Du kan læse lidt mere om sagen og se hvilke it-firmaer som støtter appellen på Microsofts egen blog.

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse