Apple frikendt i retten for at misbruge iTunes

Vrede sagsøgere taber stor retssag mod Apple med et brag: Apple har ikke misbrugt markedet til egen vinding.

Artikel top billede

Apple slipper for at skulle betale erstatning til en længere række sagsøgere, der har trukket selskabet i retten med beskyldninger om, at det udnyttede sin dominerende position på online-musikmarkedet for 10 år siden til egen vinding.

Efter blot tre timers votering nåede den otte mand store jury ved en domstol i Oakland i Californien nemlig frem til, at Apples daværende iTunes 7.0 fungerede i strid med den amerikanske monopollovgivning.

Det mener gruppen af sagsøgere er tilfældet.

De har forlangt 350 millioner dollar - godt to milliarder kroner - i erstatning.

Selve retssagen har taget 10 dage. Undervejs er der blandt andet blevet fremvist en hidtil uset video af Apple-stifter Steve Jobs, som blev optaget et halvt års tid før han døde i 2011.

Sikkerheds-bekymring

I videooptagelserne fortæller Steve Jobs, at Apple besluttede at indføre de pågældende ændringer, fordi selskabet var bekymret for iTunes-hackere, og derfor havde brug for en række sikkerhedsforbedringer.

Gruppen af sagsøgere mener, at Apple for 10 år siden forsøgte at monopolisere online-musikmarkedet og skubbe eventuelle konkurrenter helt ud af markedet ved at sørge for, at musik købt i iTunes Music Store alene kunne afspilles på Apples egne iPod-musikafspillere.

Hertil kom, at Apple dengang sørgede for, at iPod-afspillerne ikke kunne afspille musik, der var indkøbt andre steder end i iTunes Music Store.

Det skete ifølge gruppen med Apples opgradering til iTunes 7.0, hvor selskabet indarbejdede en række ændringer.

"Hver gang, vi har opdateret hvert eneste Apple-produkt gennem årene, er det sket med henblik på at gøre brugeroplevelsen bedre," lyder det fra Apple efter domsafsigelsen.

Gruppen af sagsøgere planlægger nu at anke afgørelsen.

Sagen tog oprindelig sin begyndelse i 2005 i en tid, hvor den etablerede musik-branche først lige var begyndt at ane, at den stod over for store omvæltninger forårsaget af internet og e-handlen.

Apple fjernede den såkaldte DRM-teknologi (digital right management) fra iTunes i begyndelsen af 2009.

Det kan du læse mere om her: Apple dropper kopi-sikring af musik.

Det var netop DRM-teknologien, der låste iPod og iTunes sammen.

Apple har gennem årene været involveret i en lang række retssager.

Du kan læse om de største af slagsen her: Her er de mest berømte Apple-retssager.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network