Det vælter frem med smartwatches - men er det for tidligt at købe endnu?

En af 2014's helt store gadget-kategorier var smartwatches, men er det tid til at købe et ur med skærm, eller skal du vente til næste år?

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen)

Smartwatches er små armbåndscomputere, som skal revolutionere vores hverdag, ja, de er allerede uundværlige. 

Det mener i hvert fald smartwatchproducenterne.

Android Wear fra Google kom i foråret, og blandt andre Samsung og LG hoppede hurtigt på den vogn. Sideløbende har Samsung også sit eget styresystem, Tizen, som bliver brugt i flere af virksomhedens ure, og vi vil uden tvivl komme til at se mange flere ure fra andre producenter til den kommende CES-messe i februar 2015. 

Også Microsoft er kommet med deres bud, nemlig Microsoft Band.

Mod de store giganter står Pebble, den lille crowdfundede startup-virksomhed, som i manges øjne er et af de firmaer, der har ramt mest rigtigt med deres smartwatch. En enhed som holder over seks dages strøm. 

I starten af næste år melder gigantiske Apple sig også ind i kampen med deres Apple Watch. Et ur som måske bliver det første produkt, hvor Apple for alvor kan slå sig, hvis ikke det rammer den helt rigtige smartwatch-opskrift.

Men skal du købe et smartwatch i dag? Se vores vurdering i videoen.

(vores afspiller kan drille, så får du en fejl-melding skal du bare indlæse siden igen, ved at trykke F5. Vi beklager)

Læs også: Microsoft klar med sit eget smartwatch: Her er Microsoft Band

Læs også: Test af Android Wear [b]smartwatch: Statussymbol med stort potentiale[/b]

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

LINK Mobility

Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo